Clintonová má další problém. Tajné vládní dokumenty tiskla její filipínská hospodyně

Clintonová má další problém. Tajné vládní dokumenty tiskla její filipínská hospodyně
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Paladin Justice
07 / 11 / 2016, 13:45

Bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonové nechávala svojí hospodyni filipínského původu Marinu Santos běžně vytisknout nejdůležitější vládní dokumenty. Americká média celou aféru už nazvala Emailgate, podobně jako v případě bývalého prezidenta Nixona u aféry Watergate.

Santos se tak nechtěně stala jednou z hlavních postav „e-mailové aféry“, napsal včera americký list The New York Post, na informaci upozornil server parlamentnilisty.cz

 

Clintonová totiž Santosovou zdaleka nepověřovala jen úkoly, které souvisí s úklidem jejího domu ve Washingtonu, jež je označován jako Whitehaven. Santosová si pravidelně zpestřovala fádní luxování, utírání prachu či zalévání květin také tisknutím důležitých vládních dokumentů. A to přesto, že neměla bezpečnostní prověrku.

 

„Filipínská babička“ si tak mohla přečíst návrhy projevů, pomocné poznámky před telefonickými hovory s vůdci z celého světa a další důvěrné informace ministerstva zahraničí, za které by nejenom novináři platili zlatem.

Konkrétně tak Santosová v roce 2012 dle uniklých e-mailů tiskla dokumenty, které se zabývaly novým prezidentem Malawi, v dubnu stejného roku zase e-mail s předmětem „revize k dohodě s Íránem“. Oba tyto e-maily byly označeny za „důvěrné“.

Podle amerického listu nebyla přes všechny výše uvedené informace Santosová nikdy požádána, aby FBI předala svůj počítač, ze kterého tiskla důvěrné dokumenty. „Vše rovněž nasvědčuje tomu, že Santosovou FBI ani nepovažovala za klíčového svědka a nevedla s ní žádný formální rozhovor. Přitom právě filipínská služebná Clintonové by mohla velmi dobře vědět, kam se ztratil Apple MacBook a USB flash disk, které obsahují archivované e-maily,“ míní New York Post.

Nemenší pohoršení vzbuzují mezi americkými voliči také další závažné informace, které vnášejí více světla do údajně „lítého“ souboje mezi Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem ve vnitrostranických primárkách. Ze zveřejněných dokumentů na serveru WikiLeaks vyplývá, že oba prezidentští kandidáti spolu před primárkami uzavřeli „pak o neútočení“. Když se jednou Sanders až příliš otevřeně vyjadřoval o bohatství Clintonové, členové jejího týmu poukazovali na „porušení dohody“.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.