Clintonová má velký problém. Přes její email šly i přísně tajné informace

Clintonová má velký problém. Přes její email šly i přísně tajné informace
Autor fotografie: Chad J. McNeeley, U.S. federal government|Popisek: Hillary Clintonová při slyšení v senátním výboru
30 / 01 / 2016, 19:45

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nejméně 22 e-mailů, které odeslala Hillary Clintonová z nezabezpečeného domácího serveru v době, kdy vedla ministerstvo, obsahovalo tajné informace.

Washington 30. ledna (ČTK) - Tehdejší ministryně zahraničí USA a nynější prezidentská kandidátka Hillary Clintonová nařídila v roce 2011 zaměstnanci svého ministerstva, aby kvůli technickým problémům odstranil z jednoho dokumentu označení jako utajovaný a poslal jej nezabezpečeným způsobem.

Ministerstvo zahraničí od loňského ledna podle nařízení soudu zveřejňuje postupně tisíce e-mailů z poštovního serveru Clintonové. Dosud tak zveřejnilo asi 30.000 zpráv o rozsahu zhruba 7000 stran. V předchozích případech byly citlivé informace odstraněny, ale přísně tajné zprávy nelze podle mluvčího Kirbyho zveřejnit ani částečně. Mluvčí ministerstva John Kerby nicméně připustil, že v době odeslání nebyly tyto zprávy považovány za tajné.

E-maily byly označeny jako přísně tajné, tedy utajeny nejpřísnějším stupněm, protože by mohly vážně poškodit národní bezpečnost. Není ale jasné, zda Clintonová byla příjemcem či odesilatelem těchto zpráv, uvedla stanice BBC.

Potvrzení o citlivých informacích v korespondenci přišlo těsně před hlasováním voličů v Iowě, kde v pondělí na stranických volebních shromážděních začíná proces výběru příštího prezidenta. Clintonová těsně zápolí o demokratickou nominaci do listopadových voleb se senátorem Berniem Sandersem.

Představitelé štábu Clintonové zareagovali na rozhodnutí ministerstva dotčeně a požadovali zveřejnit celou korespondenci. "Vypadá to jako utajovací amok," uvedli v prohlášení.

Bývalá první dáma šéfovala americké diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace nezakazoval, Clintonová však čelí kritice za možné zneužití svých pravomocí a ohrožení národní bezpečnosti.

 

Tagy článku

-->