Clintonová označila voliče Trumpa za ubožáky, pak výrok odvolala

Clintonová označila voliče Trumpa za ubožáky, pak výrok odvolala
Autor: Brett Weinstein (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
10 / 09 / 2016, 22:15

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se v noci na dnešek velmi pohrdavě vyjádřila o stoupencích protikandidáta Donalda Trumpa, když polovinu z nich zařadila mezi "ubožáky". Na volebním shromáždění v New Yorku prohlásila, že Trump jako kandidát pro Bílý dům dal v kampani průchod nenávisti. Za svůj výrok o "ubožácích" se později omluvila.

Polovinu Trumpových příznivců podle Clintonové tvoří rasisté, homofobové, sexisté, xenofobové a islamofobové.

"Velmi všeobecně řečeno, polovinu Trumpových stoupenců lze přiřadit ke kategorii ubožáků. Takoví lidé tady bohužel jsou a Trump je pozdvihl. Jsou nenapravitelní, ale Ameriku bohudík nereprezentují," konstatovala demokratická kandidátka.

Druhá polovina jsou podle ní lidé zoufale volající po změně, protože cítí, že vláda a hospodářský systém je poslaly ke dnu. "Neberou všechno, co Trump říká, ale vidí v něm naději, že jejich život bude jiný. To jsou lidé, které musíme chápat a do nichž se musíme vcítit," poznamenala Clintonová.

Trump na její prohlášení reagoval razantně. "Páni, Hillary Clintonová tolik urazila moje stoupence, miliony skvělých, tvrdě pracujících lidí! Při volbách za to zaplatí," napsal na twitteru.

Clintonová se později ve zvláštním prohlášení za své výroky omluvila. "Mnoho Trumpových stoupenců jsou tvrdě pracující Američané, kteří prostě cítí, že hospodářský a politický systém pro ně nepracuje". Dopustila se prý přílišného zevšeobecnění, "což nikdy není dobrý nápad".

Omluva ale platí jen na polovinu výroku, upozornila bývalá ministryně zahraničí. "Skutečně ubohé" podle ní je, že Trump se spojuje s krajní pravicí a s rasisty, kteří ho považují za svého člověka.

Clintonová má podle AP dostatečnou voličskou podporu, aby zvítězila

Předvolební průzkumy v USA jsou poměrně vyrovnané, ale v odhadu celkového počtu odevzdaných hlasů má demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová nad svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem navrch. Volby se budou konat 8. listopadu a Clintonovou nyní podle analýzy agentury AP podporuje dostatečný počet voličů potřebný k celkovému vítězství.

Analýza AP vychází z několika parametrů. Opírá se o průběžné průzkumy veřejného mínění v jednotlivých státech, o volební výsledky z minulosti, o demografické trendy a průběh volební kampaně. Výsledkem je zjištění, že součet předpokládaných voličských hlasů by bývalé první dámě k vítězství stačil.

Clintonová má silné pozice na severovýchodě Spojených států, který je tradiční baštou demokratů. Solidní pozici má její kandidatura i na severu a západním pobřeží včetně nejlidnatějšího státu Kalifornie.

Trumpa podporují voliči na jihu USA mezi státy Jižní Karolína a Texas. Další oblastí, s níž může Trump počítat, je severozápad země, zejména státy severně od Utahu a Nebrasky.

Ke státům, kde jsou šance na získání voličských hlasů vyrovnané, počítá AP Floridu, Iowu, Nevadu, Severní Karolínu a Ohio.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace