CNN: ISIS na prahu Evropy

CNN: ISIS na prahu Evropy
26 / 05 / 2016, 20:30

Teroristé se infiltrovali mezi migranty a s pomocí pašeráků míří na lodích do Evropy.

Americká zpravodajská stanice CNN zveřejnila reportáž o pronikání džihádistů mezi uprchlíky z Libye. V dokumentu uvádí svědectví jednoho z pašeráků vystupujícího pod jménem Abú Walid, podle kterého se na něj obrátil islámský radikál, který mu nabídl 40.000 dolarů za to, když mu sežene 25 místnou loď, která ho přepraví s dalšími bojovníky IS do Evropy. Walid ho odmítl, ale pašeráků, kteří se nechají zlákat vidinou bohatství, se najde v Libyi víc.

Walid také slyšel o nedávném případu 40 tuniských členů IS, kteří uprchli ze Sirte, bašty IS v Libyi a snažili se dostat na loď do Evropy. Jejich první pokus prý překazilo počasí, ale Walid neví, jestli se jim to nepovedlo o pár dní později. 

Podle Walida je podobných nabídek v posledních dvou měsících stále víc. IS se snaží pomocí pašeráků dostat do Evropy zvlášť v současné době, kdy v Libyi vznikla vláda národní jednoty. Jeho výpověď potvrdili pro CNN i dva libyjští policisté, kteří odhalili radikály IS, snažící se dostat přes moře.

Podle libyjského vojenského zpravodaje Ismaila Shukriho z Misuráty na pobřeží Středozemního moře, se radikálové vydávají za migranty, kteří míří do Evropy jako ostatní, neozbrojení a se svými nejbližšími. „Mají na sobě americké oblečení a s sebou dokumenty v angličtině, aby nevzbudili podezření,“ uvedl.

Nejmenovaný západní diplomat řekl pro CNN: "Využití sítí převaděčů k pronikání islámských radikálů ze severní Afriky do Evropy byla pouze otázka času. ... Evropa a USA musí jednat rychle a společně."

Evropské úřady tvrdí, že se snaží zpřísnit bezpečnostní opatření. V hotspotech, kde migranti vstupují do Evropy, působí víc pracovníků Europolu. "Pokud se tato podezření potvrdí, tak to bude velmi alarmující. Tady se už nejedná o jednoho nebo dva radikály, vypadá to velmi organizovaně," uvedl zástupce Europolu pro CNN. Ta už jenom konstatuje "Perspektiva takového přílivu radikálů je pro Evropu noční můrou." 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.