CNN: ISIS na prahu Evropy

CNN: ISIS na prahu Evropy
26 / 05 / 2016, 20:30

Teroristé se infiltrovali mezi migranty a s pomocí pašeráků míří na lodích do Evropy.

Americká zpravodajská stanice CNN zveřejnila reportáž o pronikání džihádistů mezi uprchlíky z Libye. V dokumentu uvádí svědectví jednoho z pašeráků vystupujícího pod jménem Abú Walid, podle kterého se na něj obrátil islámský radikál, který mu nabídl 40.000 dolarů za to, když mu sežene 25 místnou loď, která ho přepraví s dalšími bojovníky IS do Evropy. Walid ho odmítl, ale pašeráků, kteří se nechají zlákat vidinou bohatství, se najde v Libyi víc.

Walid také slyšel o nedávném případu 40 tuniských členů IS, kteří uprchli ze Sirte, bašty IS v Libyi a snažili se dostat na loď do Evropy. Jejich první pokus prý překazilo počasí, ale Walid neví, jestli se jim to nepovedlo o pár dní později. 

Podle Walida je podobných nabídek v posledních dvou měsících stále víc. IS se snaží pomocí pašeráků dostat do Evropy zvlášť v současné době, kdy v Libyi vznikla vláda národní jednoty. Jeho výpověď potvrdili pro CNN i dva libyjští policisté, kteří odhalili radikály IS, snažící se dostat přes moře.

Podle libyjského vojenského zpravodaje Ismaila Shukriho z Misuráty na pobřeží Středozemního moře, se radikálové vydávají za migranty, kteří míří do Evropy jako ostatní, neozbrojení a se svými nejbližšími. „Mají na sobě americké oblečení a s sebou dokumenty v angličtině, aby nevzbudili podezření,“ uvedl.

Nejmenovaný západní diplomat řekl pro CNN: "Využití sítí převaděčů k pronikání islámských radikálů ze severní Afriky do Evropy byla pouze otázka času. ... Evropa a USA musí jednat rychle a společně."

Evropské úřady tvrdí, že se snaží zpřísnit bezpečnostní opatření. V hotspotech, kde migranti vstupují do Evropy, působí víc pracovníků Europolu. "Pokud se tato podezření potvrdí, tak to bude velmi alarmující. Tady se už nejedná o jednoho nebo dva radikály, vypadá to velmi organizovaně," uvedl zástupce Europolu pro CNN. Ta už jenom konstatuje "Perspektiva takového přílivu radikálů je pro Evropu noční můrou." 

 

 

 

 

Tagy článku