CNN: Skryté kamery na amerických letištích odhalily vykradače zavazadel

CNN: Skryté kamery na amerických letištích odhalily vykradače zavazadel
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
14 / 04 / 2015, 14:00

Problémy na amerických letištích neberou konce. Pašování zbraní, vykrádání zavazadel, porušování základních bezpečnostních předpisů.

Policie na letišti v Miami instalovala v rámci probíhajícího vyšetřování uvnitř letadla skrytou kameru, aby odhalila zloděje z řad letištního personálu na mezinárodním letišti v Miami. Další skryté kamery byly instalovány v úschovně zavazadel.


Právě v Miami je policie nejvíce aktivní, od roku 2012 odhalila už 31 zlodějů, a jen od začátku tohoto roku jich stíhá šest.   

CNN provedla analýzu zpráv amerického Úřadu po bezpečnost v dopravě (TSA) za roky 2010 až 2014 a zjistila, že se v tomto období ztratilo přes 30 tisíc věcí ze zapsaných zavazadel cestujících v hodnotě přes 2,5 milionu dolarů.

Ve vykrádání zavazadel vedou mezinárodní letiště John F. Kennedyho v New Yorku, v Los Angeles, v Orlandu a právě v Miami.

Cestující se na amerických letištích v loňském roce pokusili do letadel propašovat 2212 střelných zbraní. Všechny byly nalezeny v příručních zavazadlech a 83 procent z nich bylo nabito.Kde jsou kontroly nejúčinnější? TOP 10 letišť.

CNN v rámci vlastního vyšetřování na začátku tohoto roku zjistila, že pouze na letištích v Miami a Orlandu jsou zaměstnanci povinni podrobit se kontrole detektorem kovů, když přicházejí do hlavního terminálu. Ale ani toto opatření zloděje neodradilo. 

Patrick Gannon, policejní šéf z letiště v Los Angeles mezinárodní letiště uvedl: "Jsem si absolutně jistá, že pokud budeme přehlížet podobné malé krádeže, které se naletišti dějí, může to vést k mnohem větším (bezpečnostním) problémům. Existuje spojitost mezi podobnými krádežemi zavazadel a terorismem".

Problém se zloději na letištích připouští i TSA . Od roku 2002 už TSA propustila za krádeže 513 vlastních zaměstnanců (celkem zaměstnává více než 50 tisíc zaměstnanců). Problémy TSA se netýkají jen nepoctivých zaměstnanců. Bylo zjištěno, že právě jejich pracovníci pašovali v letadlech střelné zbraně "Selhala bezpečnostní opatření na amerických letištích. Personál pašoval zbraně"

Po jedenáctém září sice Spojené státy vynaložily stovky milionů dolarů na bezpečnost letadlové dopravy a došlo ke zvýšení kontrol na terminálech, ale podle šetření Associated Press dodnes dochází k permanentnímu narušování bezpečnosti. Na nejrušnějších amerických letištích za posledních deset let došlo ke stovkám incidentů, kdy vetřelci přelezli ploty, proklouzli kolem strážců, proháněli se v autě či na kole po letištní dráze, nebo jinak narušili ochranné pásmo.

Zdroj: CNN News, video YouTube CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace