Co čtou Němci nejraději? Přece Mein Kampf

Co čtou Němci nejraději? Přece Mein Kampf
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Adolf hitler
06 / 01 / 2017, 09:30

Po roce, kdy Německo povolilo reprint stěžejního díla Adolfa Hitlera Mein Kampf, se z knihy stal bestseller.

Prodalo se ho 85 000 výtisků a zájem po knize neutichá ani v roce 2017. Někteří historikové a další odborníci jsou mírou zájmů lidí o Mein Kampf velmi překvapeni. Například Andreas Wirsching z Institutu pro soudobé dějiny řekl, že prodané číslo Mein Kampfu ,,nás převálcovalo".

Čtěte také: Jedna z nejoblíbenějších knih italských školáků? Mein Kampf, zjistil celonárodní průzkum

Wirsching však současně dodává, že mnoho Němců si nekoupilo knihu proto, že by sympatizovali s nacismem, ale že je zajímá moderní historie.

Kniha však nemusela vůbec v reprintu vyjít. Po Hitlerově smrti v roce 1945 přešla práva na knihu na Bavorsko, které nechtělo povolit nové vydání Mein Kampfu. Obávalo se, že podpoří neonacistické nálady nejen v Německu.

Za nacistické totality bylo téměř ,,povinností", aby každá domácnost vlastnila alespoň jeden exemplář Mein Kampfu. Ten vycházel ve statisícových nákladech a celkem se ho vytisklo kolem 12,5 milionu kopií.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

 

související:

Norská policie boduje: Arbeit macht frei nalezen

Tagy článku

-->