Co dál po útoku na člun s uprchlíky? Nakoupí se nové vrtulníky...

Co dál po útoku na člun s uprchlíky? Nakoupí se nové vrtulníky...
Popisek: Ilustrační obrázek AH-64 Apache
19 / 03 / 2017, 08:00

Minimálně 42 mrtvých uprchlíků bylo důsledkem útoku bitevního vrtulníku Apache na člun u jemenského pobřeží. Zpráva ze saúdských zdrojů, která se následně objevila ale vypadala jako pokus o špatný vtip.

Útok bitevního vrtulníku na loď s asi 140 uprchlíky ze Somálska se odehrál v průlivu BáB al-Madáb u pobřeží Jemenu. Mezi oběťmi útoku byla ženy i děti. Všichni cestující byli vybaveni oficiálními dokumenty agentury OSN pro uprchlíky. Loď  směřovala do Súdánu.

Stroje AH-64 Apache používá v oblasti jak americká armáda, tak saúdská. Obě ale ústy svých mluvčích odmítly možnost, že za útokem by stál stroj jejich letectva. Maj. Generál Ahmed Assiri, mluvčí Saúdy vedené koalice, odmítl obvinění s tím, že jejich síly nebyly zapojeny do bojů u Hodeida. Válečné fregaty království, z nichž jedna byla poškozena při útoku ze strany Hútijů letos v lednu, jsou schopné nést jeden vrtulník. 

Mluvčí Pentagonu Adam Stump, popřel zapojení USA do útoku, žádné útoky USA nebyly prý v Jemenu za posledních 24 hodiny provedeny.

Kdo tedy zaútočil stále není jasné, ale nikdo jiný v oblasti tyto stroje neprovozuje a ani žádná soukromá osoba bitevní vrtulník Apache nevlastní.

Paradoxně v sobotu, tedy den po útoku potvrdily zdroje ze Saúdské Arábie nákup 24 nových bitevních vrtulníků Apache, které se království v boji osvědčily...

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.