Co lze čekat od Dragouna na GIBSu?

Co lze čekat od Dragouna na GIBSu?
31 / 08 / 2018, 09:15

Radim Dragoun se stal šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) po Michalovi Murínovi.

Premiér Andrej Babiš na bezpečnostním výboru řekl, že GIBS vznikl politickou dohodou ODS a Věcí veřejných (VV), když byl ministrem vnitra Radek John. A zatímco první šéf GIBS Ivan Bílek byl nominant bývalého místopředsedy ODS a exministra vnitra Langera, Murína si vybral bývalý šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Na konci roku 2010 se VV snažily odvolat policejního prezidenta Martinů, který byl dosazen Ivanem Langerem a ODS. Vznikla tím první krize v Nečasově vládě.

Spor ODS a VV skončil až u tehdejšího prezidenta Klause, který pomohl VV ,,delangerizovat" policii. Podmínkou však bylo, že policii začne vyšetřovat nová organizace - Generální inspekce bezpečnostních sborů, podřízená premiérovi z ODS. Jednou z prvních akcí nové inspekce pak byla kriminalizace policejního prezidenta Lessyho za pomluvu, která skončila ostudou, protože policie tehdy měla dva prezidenty, věc zcela nevídaná v její novodobé historii.

psali jsme: Naschvál nezajistili důkazy, kritizuje GIBS expolicistka. Ve stodole našla krvavou sekeru

Za dob ČSSD se změnilo vedení GIBSu, ovšem skandály pokračovaly. Dnes na GIBS nastupuje lounský státní zástupce, který je bezesporu spojenec vrchní státní zastupkyně Bradáčové. Když už nic jiného, spojuje je působení v Ústeckém kraji, kde oba působili na státním zastupitelství. Predevším je však spojují názory na to, jak by měla česká justice fungovat.

Co tedy od Dragouna čekat? Bezesporu začnou personální změny, které podobně provedla v podřízených zastupitelstvích Bradáčová. GIBS je prolezlý politickými vlivy tak, že někteří důstojníci i Národní centrála proti organizovanému zločinu( NCOZ) raději politiky ani nelustrují, protože vědí, že by se o tom ihned dozvěděli a byli by varováni. GIBS chrání například řadu dustojníků z Kongresovky, kteři kriminalizuji na objednávku, nebo naopak tlumí vyšetřování zcela zjevných trestných činů. Klasickým příkladem jsou trestní oznámení od opozičních zastupitelů ANO, Pirátů, Zelených a podobně koaliční politiky z Prahy 1 nebo Prahy 5.

psali jsme: Šmírování inspektorů GIBS potvrzuje odborná expertíza a exkluzivní výpovědi plukovníků

Ač Dragoun přichází z drsného severu, zůstává otázkou, zda politicky zbudovaný a vytrénovaný útvar dokaže nikoliv revitalizovat, ale dle realné potřeby od základů přestavět. Jde o poslední obrannou linii kmotrů v orgánech činných v trestním řízení.

Tagy článku