Co přinese zamýšlená unijní digitální peněženka

Co přinese zamýšlená unijní digitální peněženka
Popisek: Digitální peněženka
23 / 06 / 2021, 09:00

Vypůjčit si v zahraničí auto, otevřít bankovní účet nebo požádat o lékařské ošetření by mohlo být v budoucnu jednodušší. Evropská komise v minulých dnech představila návrh takzvané digitální peněženky, která má lidem umožnit snadné používání elektronických dokumentů po celé Evropské unii. Unijní exekutiva reaguje návrhem na fakt, že za covidové pandemie se značná část života přesunula do digitálního prostředí. Podobné digitální peněženky už navíc začaly zavádět instituce či firmy v rámci jednotlivých členských zemí.

Ačkoliv pandemie covid-19 zasáhla nesmírně hluboko celé lidstvo, lze i přesto v minulém roce nalézt alespoň 2 pozitiva. Tím prvním je celkový pozitivní dopad na životní prostředí, které dokázalo vstřebat alespoň trochu CO2 vyprodukovaného během posledních 100 let. Druhým pozitivem je pak osvícení lidí, že věci lze dělat i digitálně. 

Na toto téma navazuje i prohlášení eurokomisařky Margrethe Vestager o plánu zavádět digitální peněženku pro evropské občany. Podobnou digitální formu identity má již Belgie a mimo Evropu na tom již delší dobu pracují také jiné země. Příkladem může být Čína, která svým občanům v dubnu poskytla reálnou peněženku s digitálním Yuanem.

Jaké jsou ovšem výhody takového systému?

Představte si, že byste při každém přihlášení do emailové schránky museli ofotit Váš občanský průkaz a podepsat žádost o přihlášení. V takové situaci se dnes totiž i přes velký pokrok nachází digitalizace veřejné správy. Přínosy digitální peněženky jsou tudíž velmi široké. Od ověření identity prostřednictvím stisknutí palce, přes sdílení zdravotních zpráv, očkovací průkaz, zřízení bankovních účtu, včasnou identifikaci zločinců, výplatu a placení daní, identické zacházení se všemi občany EU, až po správu vlastních dat u digitálních gigantů. Další výhodou digitální peněženky je skutečnost, že budete mít svá data pod kontrolou. Tedy že vždy budete vědět, kdo se dívá na Váš spis či komu poskytujete Vaše osobní údaje. A toho nelze dosáhnout s papírováním a fyzickým dokladem.

Kromě výše uvedených přínosů spočívá hlavní výhoda Evropské digitální peněženky v unifikaci procesů, bezpečnostních standardů a percepci digitalizace veřejné správy. To je potřebné pokud chceme dosáhnout plného potenciálu plynoucího z přínosů digitalizace. Nyní zbývá počkat, až Evropský parlament schválí daný návrh a digitalizace může začít.

 

Autor: Karel Kotoun

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace