Co s orlicí z potopené lodi Admiral Graf Spee?

Co s orlicí z potopené lodi Admiral Graf Spee?
Popisek: Admiral Graf Spee se potápí před Montevideem
20 / 03 / 2016, 10:45

V roce 2006 uruguayský podnikatel Alfredo Etchegaray zachránil bronzovou sochu říšské orlice z vraku německé kapesní bitevní lodi Admiral Graf Spee. Od té doby nikdo netuší, co s tímto symbolem nacismu dělat.

Admiral Graf Spee byl pokusem německého námořnictva obejít omezení z Versailles, kdy byl stanoven limit výtlaku německých bitevních lodí na 10 000 tun. Silná výzbroj 6 děl o ráži 280 milimetrů a poměrně vysoká rychlost měly této lodi umožnit zlikvidovat, i uniknout jakémukoliv nebezpečí. Z počátku to také vycházelo a korzár pod vedením kapitána Hanse Langsdorffa potápěla na počátku 2. světové války britské lodě v Atlantiku. Vázala tak na sebe velké množství Royal Navy 

13. prosince byla německá korzárská loď Admiral Graf Spee nalezen skupinou 3 britských křižníků HMS Ajax, HMS Achilles a HMS Exeter pod vedením komodora Henryho Harwooda – následovala bitva, známá jako Bitva u ústí Rio de La Plata. Přestože měl Exeter 6 děl ráže 203mm a Achilles s Ajaxem dalších 16 ráže 152mm, disponoval Graf Spee mnohem větší palebnou silou (váha boční salvy 2 164 kg ku 1 420 kg).

V bitvě se německé lodi podařilo těžce poškodit vlajkový Exeter. Po utrpěných škodách a vyčerpání části munice a paliva loď zamířila do neutrálního Montevidea k opravám. Poškození zmenšovalo šance lodi na únik. Kapitán Langsdorff předpokládal, že Britové mají převahu, silné posily připlouvají a jeho úniková cesta je odříznuta.

Proto když 17. prosince 1939 vypršelo ultimátum k opuštění přístavu, vyplul Admiral Graf Spee za hranice třímílové zóny a tam byl vyhozen do povětří. Kapitán Hans Langsdorff se 19. prosince v Buenos Aires zastřelil a posádka lodi byla internována v Argentině, kde mnoho z nich zůstalo i po roce 1945.

Vrak lodi se postupně bořil do měkkého dna, kde ohrožoval desítky let námořní dopravu. Od roku 2004 probíhá postupné vyzvedávání vraku, který by měl být posléze restaurován a vystaven.

Fatally Wounded

Podnikatel Alfredo strávil roky vyzvedáváním  věcí z potopeného Graf Spee a podle jeho tvrzení už utratil asi 5 000 000 . Uruguayské soudy rozhodly, že Alfredo má právo na polovinu orlice, zatímco ta druhá patří uruguayské vládě.

Alfredo doufá, že se orlice dostane do muzea, ale německé úřady tlačí uruguayského prezidenta, aby tento relikt Třetí říše byl schován do depozitáře a neukazoval se na veřejnosti.

Zdroj: Warhistoryonline, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace