Autor fotografie: Charles Robert Knight [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: Proč velká zvířata vyhynula?
K vyhubení mnoha velkých zvířat došlo přibližně ve stejnou dobu, kdy se lidé rozšířili po světě. To vědci ví už více než sto let. Souvisí ale spolu obě události?
Asi až 10 milionů druhů složitých živočišných druhů se nalézá dnes na naší planetě - obrovské množství. Ale pokud sečteme všechny složité živočišné druhy, které kdy žily, někteří biologové se domnívají, že celkový součet by byl asi pět miliard!
Odhad vede k úžasné závěru: ohromujících 99% druhů tu už není, zanikly.
Další druhy zanikají každý rok. Mnoho vědců věří, že žijeme v epizodě pozoruhodně rychlého zániku v rozsahu, který byl viděn jen pětkrát za posledních půl miliardy let. Současnou epizodu nazývají šestý masový zánik - velký, globální pokles počtu nejrůznějších druhů v poměrně krátkém časovém období. A mají tendenci se shodovat, že lidé jsou hlavní příčinou.
Nadměrný lov, nadměrný rybolov a člověkem řízená ztráta lokalit tlačí mnoho druhů na pokraj vyhynutí. Ve skutečnosti jsme změnili planetu natolik, že někteří geologové nyní naznačují, že jsme vstoupili do nové fáze v zemské historii, epoše nazývané "Antropocén".
Do roku 2100 se očekává, že lidé způsobí vyhynutí poloviny stávajících druhů na světě.
Vymírání tedy můžeme studovat a zjišťovat, co je na pozadí, jaké hybné síly. Problém je, že vědci spolu často nesouhlasí, proč poslední období zániku nastalo.
Stejně jako nastalo pět nebo šest masových vymírání, bylo také mnoho těch menších. K jednomu z nich došlo na konci pleistocénu, několik desítek tisíc let zpátky. Občas se nazývá jako vyhynutí "megafauny", protože mnoho druhů mělo hmotnost nad 44 kilogramů. Nicméně příčina zůstává mezi vědci jablkem sváru.
Celou věc komplikuje i fakt, že pleistocénní vymírání se lišilo podle oblastí, podmínek a úrovně lidské činnosti.
Jedním z populárních názorů je vymírání díky klimatických změnám, kdy teplota prudce stoupla o zhruba 6 stupňů a velká zvířata nejsou schopna se ochladit tak rychle jako ta malá. Klima se navíc mění rychle, od suchých podmínek až po vlhké a velká zvířata doby ledové byla osrstěná a bylo pro ně složité se měnícímu klimatu přizpůsobit.
Další hlavní myšlenkový proud obviňuje ze zániku megafauny doby ledové člověka. To je lovecká hypotéza, která se poprvé objevila již v roce 1870 poté, co bylo zjištěno, že lidé žili po boku mamutů. Nicméně pozdější důkazy ukázaly, že vymírání v Eurasii probíhalo po příliš dlouhou dobu aby hlavní příčinou byl nadměrný lov. V tomto bodě se začaly obejvovat neshody nad příčinou vyhynutí.
Jiní se domnívají že nakažlivé a smrtelné onemocnění nesené migrací lidí nebo jejich zvířat mohlo být hlavním viníkem. Tak kdo má pravdu?
Je všeobecně přijímáno, že nadměrný lov byl hlavní příčinou vymírání v Austrálii a na Novém Zélandu.Podnebí v tomto regionu v době vymírání bylo zhruba stejné jako je nyní, a druhy žijící v té době vyprahlému prostředí přizpůsobené.
Důkazy ukazují, že jak se lidé stěhovali do této oblasti, lovili místní faunu jednoduše. Zvířata nikdy předtím neviděla lidi a nebyla schopna reagovat na lidské lovecké taktiky.Vyprahlé prostředí bylo také velmi hořlavé a se svými působivými schopnostmi založit oheň, první lidé v oblasti mohli vypálit obrovské plochy biotopu, což přispělo k poklesu původních druhů.
Nicméně, v jiných částech světa argument nadměrného lovu ani zdaleka nemůže vysvětlit vyhynutí megafauny.
"Významné změny klimatu se děly právě v době příjezdu prvních lidí na kontinenty, což ztěžuje určit, který faktor udělal největší rozdíl v podmínkách pro přežití megafauny," vysvětluje odpůrce teorie nadměrného lovu Gary Haynes z University of Nevada v Renu.
Někteří vědci jsou připraveni poukázat na to, že existují problémy s uplatněním hypotézy nadměrného lovu na oblasti, jako je severní Amerika. Tam bylo nalezeno jen velmi málo míst dokazujících, že lidé byli odpovědni za smrt velkého počtu savců. Ve skutečnosti, některé studie naznačují, že pouze dva druhy megafauny zde byly intenzivně loveny - mamuti a mastodonti.
A co víc, během vymírání v době ledové v Severní Americe, byla lidská populace příliš nízká na to, aby způsobila rozsáhlé vymírání. Tito lidé neměli dostupné nástroje k zabíjení obrovských savců ve velkých počtech. Jeden z největších kritiků hypotézy nadměrného lovu, David Meltzer z Southern Methodist University v Dallasu se domnívá, že není dostatek důkazů, aby se prokázalo, že lidé jsou na vině vymírání druhů běhěm americké doby ledové.
V roce 2015 se Meltzer na 25 stránkách snažil "zničit" tuto hypotézů využitím mezer v datech. Například poukazuje na to, že z 32 rodů megafauny, které byly přítomny v Severní Americe během poslední doby ledové, devět přežilo a není tam žádný jasný důvod, proč by lidé vylovili 23 druhů, ale jiných 9 ne?
A proč by lovili pouze určité druhy až do vyhynutí, pokud jiné, hojné druhy by jistě bylo snazší najít?
Zastánci hypotézy nadměrného lovu jsou připravení svou teorii bránit proti těmto útokům.
Více v druhém díle, který bude zveřejněn v neděli 6.11. v 10:00 na www.securitymagazin.cz
Zdroj: BBC