Co zaseli, to sklidili. Putin verbuje proti Ukrajině elitní afghánské commandos, které draze vycvičili Američané

Co zaseli, to sklidili. Putin verbuje proti Ukrajině elitní afghánské commandos, které draze vycvičili Američané
Autor fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office, CC BY 2.0|Popisek: Afghánští vojáci (ilustrační obrázek)
27 / 11 / 2022, 13:00

Tak tato zpráva Američany a hlavně Ukrajince těžko potěší. Rusko verbuje elitní afghánské vojáky, které předtím vycvičili Američané.

I když USA značně investovaly v předchozích letech do výcviku asi 25 000 afghánských vojáků (jedná se o několik desítek miliard dolarů), tak je verbuje nyní Rusko. Agresor, který vyvolal v únoru tohoto roku válečný konflikt s Ukrajinou, se snaží shánět nové síly, kde se dá a elitní afghánští vojáci vycvičení Američany mohou v tomto směru představovat poměrně zajímavou ,,akvizici".

Rusko si je dobře vědomo, že vojáky musí slušně zaplatit, a tak jim nabízí 1 500 eur měsíčně a také vhodná útočiště pro jejich rodinné příslušníky. Ve hře je také udělování ruského občanství, jak to Moskva v těchto případech nezřídka dělá včetně rodin Afghánců.

Většina mužů utekla do sousedního Íránu před postupujícím islamistickým hnutím Tálibán, který obsadil prakticky bez boje loni v srpnu Afghánistán. ,,Nechtějí bojovat, ale nemají na výběr," říká afghánský generál Abdul Abdul Raof Arghandiwal, který druhým dechem dodává, že tito vojáci mají nejhorší obavy z toho, že budou deportováni zpět do Afghánistánu, kde jim hrozí absolutní tresty. ,,Ptají se mě (vojáci), dejte mi nějaké řešení situace, co máme dělat. Když se vrátíme do Afghánistánu, tak nás Tálibán zabije," pokračuje generál.

Afghánští vojáci jsou rekrutováni nechvalně známou Wagnerovou skupinou, ruskou paramilitární organizací a osobní armádou Vladimira Putina, která neblaze proslula svou krutostí. Afghánští elitní vojáci, kteří budou nakonec Ruskem zverbováni, prodělají další zhruba dvouměsíční výcvik a pak už mohou jít do boje proti Ukrajincům.

Otázkou je, jak účinnou sílu budou ve skutečnosti na bojišti tito muži. Bývalý důstojník CIA Michael Mulroy prohlásil, že afghánské commandos jsou velmi dobře vycvičení, schopní, disponují rozmanitou škálou dovedností, jež dokáží uplatnit v konkrétním nasazení. Pro Ukrajince by tak mohli být nesnadnou překážkou.

Další otázkou pak je, kolik afghánských vojáků nakonec Moskvě kývne na ,,nové angažmá". Jestliže se bude jednat o stovky, tak by to pro obránce před ruskou agresí neměl být takový problém, ale tisíce speciálně vycvičených mužů by již zřejmě potíž představovaly. A to už je znatelný rozdíl, když budeme srovnávat s hrdlořezy, vězni a dalšími pochybnými existencemi, které Rusko posílá na ukrajinské válčiště, nicméně v tomto případě jako ,,kanonenfutr".


Zdroj: The Star, Associated Press

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.