Conte: Itálie chystá návrh reformy evropského azylového systému

Conte: Itálie chystá návrh reformy evropského azylového systému
Autor: pixabay.com
16 / 06 / 2018, 08:30

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte se v Paříži shodli na tom, že současný evropský azylový systém je nevyhovující a je potřeba jej reformovat.

Řím připravuje vlastní návrh, řekl Conte podle agentury Reuters. Za sporem Francie a Itálie týkajícím se lodi Aquarius s migranty z Afriky, jíž Itálie odmítla otevřít svoje přístavy, je podle Conteho třeba udělat tečku.

Předseda italské vlády a šéf Elysejského paláce se podle agentury AFP shodli také na tom, že v zemích, odkud se migranti do Evropy vydávají, by měla vzniknout centra, která by zpracovávala žádosti o azyl.

Conte, jenž stojí v čele nové italské populistické vlády, dodal, že Řím chce svůj návrh reformy evropského azylového systému představit během rakouského předsednictví Evropské unie, tedy během půlroku od 1. července.

Řím by podle něj ocenil, kdyby se k řešení migračního problému postavila čelem celá Evropská unie, a nejen Rakouskem a Německem navrhovaná "osa ochotných" - tedy Rakousko, Německo a Itálie. "O to budeme usilovat," dodal Conte.

Takový přístup k řešení migrační krize odmítl také Macron. Dodal, že osa Berlín-Vídeň-Řím připomíná temnou stránku evropské historie. "Země se k něčemu zavazuje prostřednictvím šéfa vlády nebo hlavy státu," řekl Macron. Podle Reuters tak reagoval na středeční prohlášení německého ministra vnitra Horsta Seehofera, že Německo, Rakousko a Itálie by měly o migraci a bezpečnosti jednat na úrovni ministrů vnitra. "Itálie má šéfa vlády, Francie má hlavu státu, Německo má šéfku vlády. Pokud se země mají na něčem dohodnout, tak na této úrovni," dodal Macron.

Konání schůzky ohrozil spor kvůli lodi Aquarius, které Itálie neumožnila zakotvit u svých břehů. Macron poté obvinil italskou vládu z cynismu a nezodpovědnosti a Itálie žádala za jeho slova omluvu. Macron ve středu Conteho ubezpečil, že "nechtěl urazit Itálii ani italský lid".

Conte dnes ke sporu podotkl, že si s Macronem záležitost vyjasnili už během středečního telefonického hovoru. Macron ale dnes podle agentury ANSA zdůraznil, že kdyby se loď, která nyní míří do španělského přístavního města Valencie, nacházela ve francouzských vodách, "Francie by se o ni postarala". Itálie se podle něj nemůže se svými potížemi vypořádávat tak, že "obejde zákon".

EU se azylovou reformou bezvýsledně zabývá již dva roky. Bulharské předsednictví nedávno předložilo ministrům vnitra členských zemí nový návrh, z něhož však nezmizely přerozdělovací kvóty vyvolávající odpor zejména v postkomunistických zemích včetně Česka. Nesouhlas však daly najevo i Itálie či Německo a hledání možného kompromisu tak bude záležitostí nadcházejícího summitu.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace