COVID a kyberbezpečnost: poslanec Králíček o tom, jak pandemie ovlivňuje bezpečnost v digitálním prostoru

COVID a kyberbezpečnost: poslanec Králíček o tom, jak pandemie ovlivňuje bezpečnost v digitálním prostoru
Autor: KYBEZ, Gordic spol. s.r.o.|Popisek: Vadim Petrov, Robert Králíček
01 / 05 / 2021, 09:00

Přinesla pandemie nějaké nové hrozby v oblasti kyberbezpečnosti? Ať už pro státní instituce, nebo pro běžné uživatele? V podcastu iniciativy KYBEZ společnosti Gordic si o bezpečnosti na internetu povídal s Vadimem Petrovem povídal poslanec Robert Králíček (ANO), člen bezpečnostního výboru, člen Stálé komise pro kontrolu činnosti NÚKIB a předseda Stálé komise pro hybridní hrozby. Ne všichni využíváme odpovídající zabezpečení. Ukazujeme riskantně své osobní informace. A děje se to nejen v soukromé sféře, ale i ve státní správě - i její zaměstnanci v pandemii často pracují z domova.

Problémem může podle Roberta Králíčka být potenciálně jakékoli zařízení připojené k internetu, počítače, kamery, ale i běžné domácí spotřebiče vybavené tzv. chytrými technologiemi, které na jednu stranu usnadňují a zefektivňují práci, na druhou stranu se mohou stát branou, kterou se k našim citlivým údajům dostane kyberzločinec. Zneužít lze fotografie, které nám připadají nevinné, nedůležité, ale vytrhne-li někdo z kontextu, mohou způsobit problémy. Případně jimi o sobě prozrazujeme věci, které si neuvědomujeme, o svém obydlí, apod. Jednou z cest, jak problémům předejít, je edukace, zvyšování povědomí o rizicích.

COVID vyvolal změny v chování. Přenastavuje vztahy. Roste využití e-shopů. Výuka i další kontakty se ve velké míře přesunuly do on-line prostoru. S tím přišlo mj. poznání, že nejsme všichni připraveni a dostatečně vybaveni. Stávající infrastruktura má své limity. Kvalita a dostupnost služeb nebyly na skokový nárůst poptávky připraveny.

Je na tom Česká republika v oblasti kyberbezpečnosti dobře?

Podle Roberta Králíčka nejde v žádném případě o iluzi. Česká republika má fungující a dobře nastavený Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Jeho úkolem je dávat doporučení, analyzovat situaci, koncepčně zpracovávat metodiky pro tuto oblast. Není však výkonnou složkou nebo snad tajnou službou. Určitě však není bezzubý a plní svou roli dobře. Bezpečnost státu v oblasti kybernetického prostoru má na starosti Vojenské zpravodajství. Nově přijatý zákon mu dává potřebné pravomoce, díky kterým může stát a jeho instituce v případě napadení aktivně bránit.

Hybridním hrozbám, jako hrozbám kombinujícím rizika v reálném světě i v digitálním prostoru, byla republika vystavena i dříve, ale i z hlediska útočníků dochází k rozvoji schopností, lepší koordinaci, mají lepší přístup k účinnějším prostředkům. Jedním z nich jsou diskutované dezinformace, proti nimž není snadné bojovat. O dezinformacích a dalších souvislostech kyberbezpečnosti více ve videu:

video: youtube

O iniciativě KYBEZ (Iniciativa kybernetické bezpečnosti)

Iniciativa se obrací na přední firmy, instituce, organizace, školy a univerzity s výzvou přispět k růstu a rozvoji v oblasti kyberbezpečnosti a formou společenské odpovědnosti napomoci řešit problémy, nedostatky či potřeby v oblasti ICT technologií, jejich aplikace, legislativy, rozvoje a vzdělávání. Cílem Iniciativy KYBEZ je zvýšit úroveň bezpečnosti v digitálním prostoru a zlepšit celospolečenskou gramotnost v oblasti kyberbezpečnosti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace