Jan Zahradil: ČR bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena

Jan Zahradil: ČR bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena
Autor fotografie: ODS|Popisek: Ilustrační foto
17 / 09 / 2015, 15:45

"Pokud budeme donuceni ke kvótám, má vláda plán B? Důrazně tedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem, " říká člen Evropského parlamentu Jan Zahradil k dnešnímu hlasování europarlamentu o přerozdělení 120 tisíc běženců.

Dnes na mimořádném jednání Evropský parlament většinou svých hlasů schválil návrh na "krizové" přerozdělení 120 tisíc uprchlíků, kteří jsou nyní v Řecku a Itálii. Definitivně je však rozhodnutí na státech EU. Podle prvního místopředsedy ODS a europoslance Jana Zahradila nicméně hlasování znamená, že Česká republika může být k přijetí uprchlíků donucena. Občanští demokraté se podle něj proti povinnému přerozdělování migrantů stavěli od samého začátku a i ve čtvrtek hlasovali jednotně proti.

Ze středeční rozpravy v Evropském parlamentu i vzhledem k některým signálům z Německa je zřejmé, ze EU se rozhodla zakrýt svou vlastní neschopnost silovými řešeními. Vypadá to, že Česká republika bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena," řekl po hlasování Jan Zahradil. Důraznětedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem."

Včerejší rozporuplné výroky ministrů ve mně ale vzbuzují obavu, že si vláda neví rady. Chceme jasně slyšet, kolik uprchlíků je Česká republika schopna a ochotna přijmout, podle jakých kritérii je bude vybírat a jak chce udržet nad celým procesem kontrolu. A především: Jaký má vláda plán B pro případ, že budou povinné kvóty nakonec schváleny "na sílu"? Dojem nejistoty a improvizace je to nejhorší, co může jakákoli vláda v podobné situaci vyvolávat."

Zdroj: Občanská demokratická strana

Tagy článku