ČR chce přijmout 1500 uprchlíků. Kapka v moři, ze Sýrie uprchly 4 miliony lidí

ČR chce přijmout 1500 uprchlíků. Kapka v moři, ze Sýrie uprchly 4 miliony lidí
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
09 / 07 / 2015, 10:30

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes uvedl, že v Sýrii jde o největší migrační krizi vyvolanou jediným konfliktem.Mimo domovy je 7,6 milionu lidí.A UNHCR nemá peníze.

Syřané jsou ve stále větší míře mezi běženci, kteří se snaží dostat z Balkánu nebo přes Středozemní moře do Evropy. V rámci jednorázové solidární akce, která se uskuteční v celé EU, přijme Česká republika dobrovolně v letech 2015 až 2017 celkem 1500 uprchlíků, 400 ještě letos. Celý proces bude mít vláda pod svou kontrolou, a to zejména z bezpečnostního hlediska.Informaci přinesl server ParlamentniListy.cz.

"Jednorázové částečné přerozdělení uprchlíků vnímám jako naši nezbytnou pomoc v současné krizové situaci, která odpovídá možnostem České republiky, nikoliv jako řešení problému, který má dnes Evropa s migrací." uvedl premiér Bohuslav Sobotka. 

„Jde o největší skupinu uprchlíků z jediného konfliktu za jednu lidskou generaci,“ sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres k syrské krizi. Téměř polovina běženců je v Turecku, další pak v ostatních zemích sousedících se Sýrií – v Libanonu, Jordánsku a Iráku.

Uprchlíci žijí v chudobě a nutně potřebují pomoc. UNHCR koncem června informoval, že se podařilo získat jen čtvrtinu z celkových 4,5 miliardy dolarů (109 miliard Kč), které potřebuje na pomoc pro syrské uprchlíky. Peněz je tak málo, že nebude možné zajistit materiál a potraviny potřebné pro přežití běženců v příštím půlroce.

Kvůli syrské válce nechodí do školy zhruba 750.000 syrských dětí a pro nedostatek financí agentury OSN omezily letos pomoc, již dosud poskytovaly 1,6 milionu běženců. Pro uprchlíky je zapotřebí 5,5 miliardy dolarů, z toho 4,5 miliardy je určeno agenturám OSN a nevládním organizacím a zbylá miliarda pro země, které Syřanům poskytly ochranu. OSN do konce května dostala ze slíbených peněz jen 1,06 miliardy dolarů.

Zdroj: ParlamentniListy.cz

Tagy článku