ČR i Francie odmítají přerozdělování uprchlíků. Musí fungovat dohoda s Tureckem

ČR i Francie odmítají přerozdělování uprchlíků. Musí fungovat dohoda s Tureckem
25 / 03 / 2016, 07:45

Česko a Francie nesouhlasí s trvalým přerozdělováním uprchlíků mezi členské státy Evropské unie a požadují posílení ochrany vnějších hranic EU.

Paříž  (zvláštní zpravodaj ČTK) -  Sobotka to uvedl před novináři po včerejším jednání se svým francouzským protějškem Manuelem Vallsem a také s prezidentem Françoisem Hollandem. S hostiteli jednal rovněž o situaci po teroristických atentátech v Bruselu a v této souvislosti poznamenal, že posilování bezpečnosti bude v příštích letech znamenat velké zatížení pro státní rozpočty.

"Jsem především rád, že jsme se s předsedou vlády Francie Vallsem shodli na tom, že obě naše země nesouhlasí s tím, aby se v Evropě zaváděl nějaký trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků," řekl českým novinářům Sobotka na závěr návštěvy Paříže. "Shodli jsme se také na tom, že teď je třeba se soustředit na opatření, která posílí ochranu vnější schengenské hranice," dodal.

Česko a Francie budou podle Sobotky spolupracovat na tom, aby co nejdříve vznikla společná evropská pohraniční a pobřežní stráž. S partnery se také shodl v názoru, že je třeba, aby začala fungovat dohoda s Tureckem ohledně návratu uprchlíků z Řecka a aby tato dohoda byla dotažena do konce.

Jednání se týkala i situace po nedávných teroristických útocích v Bruselu. Obě země se podle českého premiéra shodují v pohledu na bezpečnostní otázky, a to včetně potřeby zvyšovat výdaje na obranu a na bezpečnostní složky. S francouzskými partnery jednal také o dalším rozvoji intenzivní spolupráce tajných služeb obou zemí, kterou považuje za prevenci teroristických útoků.

Za problém považuje především návrat části bojovníků Islámského státu do Evropy. "Musíme mít tyto lidi, představující riziko, pod kontrolou," zdůraznil. "To samozřejmě vyžaduje výrazné posílení kapacit bezpečnostních služeb, kapacit policie a bude to znamenat velké (rozpočtové) zatížení během několika příštích let," dodal.

"Česká republika není hlavní tranzitní zemí ani pro migraci, ani pro teroristy. Ale samozřejmě monitorujeme situaci. Pokud zjistíme jakékoliv poznatky, informujeme naše partnery," ujistil.

Za selhání bezpečnostních složek Sobotka označil situaci, kdy Turecko nejprve zadrželo podezřelého z terorismu, předalo ho do Evropy, avšak dotyčný se dostal na svobodu a podílel se na atentátech.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace