ČR jedná o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka

ČR jedná o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka
Autor fotografie: Ggia, Wikimedia|Popisek: Do Řecka jen za loňský rok dorazilo okolo 880 tisíc uprchlíků a migrace pokračuje i nyní, v zimních měsících
15 / 02 / 2016, 12:15

Česká republika začala jednat o přesídlení prvních 30 uprchlíků, kteří do Evropy přišli přes Řecko a Itálii. Česko by mělo podle přerozdělovacích pravidel EU do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize.

Česko se loni v červenci dobrovolně zapojilo do evropského relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka, o dva měsíce později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků. A to přes to, že Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

O přesídlení prvních 30 uprchlíků se zmiňuje pravidelná zpráva o migrační situaci, se kterou by se ve středu měla seznámit vláda. Ve zprávě se píše, že se Česko rozhodlo nabídnout přijetí prvních 20 osob z Řecka a deseti z Itálie. Přípravná jednání měla začít v první půlce února.

"Ano, ministerstvo vnitra je již se zástupci Itálie a Řecka ve věci relokace 20 osob z Řecka, respektive 10 osob z Itálie, v kontaktu," sdělila dnes ČTK Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Situační zpráva o migraci upozorňuje, že přesídlování uprchlíků z Itálie a Řecka zatím vázne a je pomalé.

"Ač již okolo 18 členských států nabídlo volné kapacity pro přijetí žadatelů o azyl v rámci relokací (celkem 1660 osob), relokováno jich bylo pouze 504," uvádí zpráva.

Z Řecka zatím podle zprávy bylo přesídleno 247 osob, z Itálie o deset víc. Česko dlouhodobě zastává názor, že přesídlování uprchlíků začne fungovat až po spuštění tzv. hotspotů, což jsou registrační centra pro uprchlíky rozmístěná v Itálii a Řecku.

Evropská unie není dlouhodobě spokojena s tím, jak Řecko dosud "zvládá" migrační krizi a ochranu hranic. Dala proto Řekům ultimátum, ve kterém musí dojít k nápravě, jinak budou vyloučeni ze Schengenu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku