ČR odmítá trvalé kvóty, bude se bránit třeba i žalobou

ČR odmítá trvalé kvóty, bude se bránit třeba i žalobou
Popisek: Ilustrační foto
18 / 04 / 2016, 14:00

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má na čtvrteční schůzce ministrů vnitra zemí EU odmítat trvalé povinné kvóty na rozdělování migrantů.

Je to součástí mandátu, který schválila vláda, uvedl dnes na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet takové plány považuje za nepřijatelné, naopak preferuje fungující dohodu s Tureckem a evropskou pohraniční a pobřežní stráž. Sobotka v neděli nevyloučil, že by se ČR proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu bránila žalobou.

Rovněž Slovensko si nikdy na základě diktátu nenaveze na své území žádné migranty. V diskuzním pořadu televizní stanice TA3 to v polovině února uvedl předseda slovenské vlády Robert Fico. 

O udělení azylu chce rozhodovat sám Brusel. ODS: Vláda by měla podat žalobu

Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila začátkem dubna. Ve "slabší" úpravě by byl nynější systém doplněn o trvalý mechanismus, který by ulehčil zemím v potížích. Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Změny má komise předložit do léta.

Jan Zahradil: "Eurotajemník Prouza na semináři Europea mi veřejně lhal do očí"

Vláda dnes v tiskovém prohlášení návrh Evropské komise odmítla jako naprosto nepřijatelný. "Prioritami české vlády v oblasti migrační politiky zůstává zachování Schengenu a volného pohybu v EU. Prvořadým úkolem je proto přijmout opatření, která posílí ochranu vnější hranice EU, včetně ustavení společné pohraniční a pobřežní stráže," uvedl Sobotka v prohlášení.

Členské země Evropské unie by měly v rámci dohodnutého programu přerozdělování žadatelů o azyl přebírat z Řecka a z Itálie nejméně 6000 lidí měsíčně.

Sobotka v nedělním pořadu Partie televize Prima návrhy označil za motivování k nelegální migraci a snahu o federalizaci azylové politiky. Proti trvalému mechanismu přerozdělování by podle něj měla vzniknout širší koalice, než jen na půdorysu visegrádské skupiny. Jednoznačně proti trvalému přerozdělovacímu mechanismu se staví například i Francie, uvedl Sobotka. ČR bude podle něj usilovat o to, aby se o této věci jednalo v Evropské radě, kde hlavy států a vlád přijímají rozhodnutí jednomyslně, a ne v ministerské Radě EU, kde se používá většinové hlasování.

Uprchlíci musí být rozděleni podle povinných kvót i do ČR.

Tagy článku