ČR patří z hlediska kyberbezpečnosti k těm nejbezpečnějším, zaznělo na konferenci Security Summit

ČR patří z hlediska kyberbezpečnosti k těm nejbezpečnějším, zaznělo na konferenci Security Summit
20 / 09 / 2018, 11:00

V další, druhé části konference Security summit, panelisté hovořili o kyberbezpečnosti.

První příspěvek přednesl v této části konference Security Summit Aleš Špidla z Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB). Z pohledu kybernetické bezpečnosti patří k nejbezpečnějším zemím. Nejsou však na druhou stranu odborníci na kybernetickou bezpečnost, což se může v budoucnu zhoršovat. Proto je musíme také umět podle Špidly zaplatit. Ve státní správě chybí zhruba 1 500 těchto odborníků. Je také nutná státní podpora boje proti kyberterorismu.

psali jsme: Je nutné přijmout zákon o soukromých bezpečnostních službách, shodli se panelisté na Security summitu

Dušan Navrátil, ředitel z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), potvrdil Špidlova slova, že ČR patří k nejbezpečnějším státům světa. Krádeže dat ze státních institucí je podle něho problém včetně zašifrování dat. Firmy musí v současné době investovat do kyberbezpečnosti, protože je v podstatě otázkou času, kdy bude napadena.

Plk. Tomáš Masopust z policie ČR zmínil, že i když je naše země bezpečnou z hlediska kybernetické bezpečnosti, kyberterorismus stále roste, řada podvodných jednání se totiž přesunuje do kyberprostoru.

psali jsme: Studie IBM: Reakce na kyberbezpečnostní incidenty stále dělá firmám problémy

Jiří Ráž ze Supreme Analytics konstatoval, že stoprocentní dosažení kyberbezpečnosti firem není reálná. Doporučil by každé firmě zvolit, kdo v ní bude administrátorem. Lidé si podle něho neuvědomují, že mobilní telefon je vlastně počítač, který může být také napaden. Silná biometrická hesla při ochraně mobilních telefonů je podle něho rovněž nutná.

 

Tagy článku