ČR se připravuje na možná bezpečnostní rizika související s migrací a terorismem

ČR se připravuje na možná bezpečnostní rizika související s migrací a terorismem
08 / 12 / 2015, 08:15

Česko není vystaveno přímým bezpečnostním hrozbám.

Praha 8. prosince (ČTK) - Bezpečnostní rada státu se dnes bude zabývat situací v Česku a případnými riziky, bojem proti terorismu a problémem migrace. Členové rady budou hovořit také o struktuře české armády, prevenci kriminality a vrátí se k řešení pohledávek České republiky vůči společnosti Viktoriagruppe.

V souvislosti s teroristickými hrozbami v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) o bezpečnostní audit České republiky. Ministerstvo by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje možnosti ČR v boji s terorismem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předminulý víkend uvedl, že rada projedná systémová opatření pro zajištění bezpečnosti, která připravilo ministerstvo vnitra a Bezpečnostní informační služba (BIS). Mimo jiné by mělo jít o materiál k systému národní bezpečnosti a materiál o bezpečnosti v souvislosti s migrací.

Nefungují hotspoty, Frontex je podfinancovaný. Po roce trvání uprchlické krize nefunguje v EU téměř nic. Evropa zaspala.

Rada bude diskutovat také o mimořádných bezpečnostních opatřeních, která vláda zavedla po teroristických útocích ve Francii a která jsou dosud v platnosti. Podle dřívějších vyjádření Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není Česko vystaveno přímým bezpečnostním hrozbám.

Vláda reaguje na teroristické útoky a rozšíří seznam nejohroženějších míst v ČR

Bezpečnostní radu státu tvoří premiér a devět členů vlády. Dalšími stálými účastníky zasedání rady jsou vedoucí Úřadu vlády, guvernér České národní banky a šéf Správy státních hmotných rezerv. Schůzí se může účastnit prezident, který má právo vyžadovat zprávy od členů rady a projednávat s nimi otázky, které patří do jejich působnosti. Jednání se mohou účastnit i šéfové tajných služeb.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.