ČRo lhal v reportáži o kompru na policejního prezidenta. Padají milionové žaloby

ČRo lhal v reportáži o kompru na policejního prezidenta. Padají milionové žaloby
Popisek: Tomáš Tuhý
11 / 01 / 2018, 08:00

Český rozhlas může mít závažný problém. Loni v červnu několikrát uvedl jak na svém webu, tak v éteru, že vedoucí pracovník Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Milan Večeřa vynášel kompromitující materiály na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Jenže Večeřovu nevinu potvrdilo několikaměsíční vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů a policie. Večeřa se tak koncem prosince vrátil na své původní místo, odkud byl vyhozen.

Po reportáži vedení finanční správy rozhodlo loni v červnu, že byl její vysoce postavený úředník a expolicista Milan Večeřa postaven mimo službu. Měl takzvaně překážku a ve sdělovacích prostředcích byl dehonestován, což mělo zásadní dopady nejen na jeho pracovní, ale i osobní život. Podle tehdejších informací Lidových novin tento zástupce ředitele odboru vnitřní kontroly na Generálním finančním ředitelství nemohl dokonce vstoupit do své kanceláře.

Ředitel Finanční správy Martin Janeček tehdy potvrdil, že jeho úřad se kvůli reportáži obrátil na policii. „V souvislosti s podezřeními (na Večeřu, pozn. red.) jsme podali trestní oznámení. Vyšetřovatelům poskytneme maximální součinnost. Budeme se snažit celou věc prověřit i interními silami,“ sdělil.

psali jsme: Jste nezpůsobilý! Psychologický přezkum policistů probíhá bez jejich přítomnosti

Nyní se mohl Večeřa vrátit, jelikož policejní vyšetřování jednoznačně potvrdilo, že žádné materiály, ať už na kohokoli, z úřadu nevynášel. Ten mu nyní bude muset doplatit ušlý zisk. Securitymagazinu.cz to potvrdila tiskového odboru GFŘ Petra Petlachová: „Vzhledem k tomu, že důvod změny služebního poměru pana Mgr. Bc. Milana Večeři odpadl, je od prosince 2017 opět vedoucím Oddělení vnitřní kontroly (a zástupcem odboru, pozn. red.). Uplatnění případných nároků je plně v jeho kompetenci.“

Zdroj se od reportáže distancoval

Celý „postup“ měl ČRo popsat vysoký policejní důstojník, který údajně řekl, že předávání kompromitujících materiálů na politiky a policisty řídil právě Večeřa.

Večeřa

 

Ten se přitom sám od reportáže distancoval a podal kvůli ní trestní oznámení. ČRo tak nyní čelí kvůli dotyčné reportáži již dvěma žalobám a další (od lidí, kteří v ní byli také zmíněni) mají být po nynějším očištění Večeři podány; poškození mají žádat po ČRo miliony korun. Instituce totiž odmítla článek odstranit a argumentuje slovy, že „uveřejnění tohoto článku bylo v souladu s platnými obecně závaznými právními předpisy i s Kodexem Českého rozhlasu“.

psali jsme: Temná smrt plukovníka Záhorského ve světle „zvláštních“ metod „policejního“ redaktora Kroupy

„Příslušný redaktor (Janek Kroupa, pozn. red.) nebyl schopen při výslechu na GIBS doložit, že by mu zdroj, tedy policista, cokoli podobného řekl. Odmítl předložit zvukový záznam,“ uvedl pro securitymagazin.cz důstojník seznámený s výsledky vyšetřování. „Bylo jednoznačně vyloučeno, že by se pan Večeřa dopustil čehokoli, naopak byl poškozen.“

„Představa toho, že pan Večeřa přišel do finanční správy proto, aby sbíral kompromitující informace o komkoliv – ať už o Andreji Babišovi, nebo třeba o ministru vnitra Milanu Chovancovi – je nesmyslná,“ konstatoval už v červnu 2017 exšéf finanční správy Jiří Žežulka.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Tagy článku