Cryptelo - zabezpečení dat jako v americkém NSA

Cryptelo - zabezpečení dat jako v americkém NSA
Autor fotografie: Ilustrační foto|Popisek: Cryptelo - zabezpečení dat jako v americkém NSA
18 / 02 / 2015, 08:15

Česká společnost Cryptelo představila loni v říjnu na německém bezpečnostním veletrhu IT-SA stejnojmennou službu, která nabízí unikátní koncept přenosu a ukládání dat na úrovni bezpečnosti TOP SECRET. Cryptelo je služba navržená pro maximální ochranu citlivých podnikových dat. VIDEO

Cryptelo je odpovědí na vzestup datových služeb typu Ulož.to nebo Dropbox, které z principu svého fungování nemohou zaručit potřebnou ochranu dat svých uživatelů. Cryptelo je určeno především společnostem, které potřebují bezpečně nejen sdílet, ale i archivovat citlivá data. Typickým příkladem mohou být advokátní kanceláře, bankovní domy, bezpečnostní složky státu nebo jakékoli společnosti a organizace, které mají své jedinečné know how. Cryptelo je možné využívat jako službu v cloudu nebo jako server umístěný ve vlastní infrastruktuře. Obě varianty garantují identickou míru bezpečnosti.

Společnost se netají svými globálními ambicemi a brzkým vstupem na zahraniční trhy. Kryptografický design aplikace Cryptelo navrhl přední světový kryptoanalytik dr. Vlastimil Klíma, který stojí například za prolomením známého algoritmu MD5. Ten se hojně používal např. pro ukládání hesel uživatelů. Jeho odborné znalosti využívají přední světové společnosti v oblasti bezpečnosti nebo Národní bezpečnostní úřad.

„Kryptografický design Cryptela je navržen tak, aby splňoval bezpečnostní úroveň TOP SECRET podle klasifikace americké NSA. Ta je vyžadována ve vládních organizacích pro zabezpečení nejcitlivějších dat,“ uvedl dr. Vlastimil Klíma.

Vhodná pro všechny platformy

Služba je od začátku vyvíjena s důrazem na neomezené využití napříč platformami. Cryptelo tak mohou používat majitelé stolních počítačů s Windows, OS X nebo Linux, samozřejmostí jsou také mobilní platformy Android a iOS.

mobilní aplikace mobilní aplikace 

mobilní aplikace mobilní aplikace

Jak funguje šifrovací technologie Cryptelo?

Cryptelo je založeno na kombinaci symetrického a asymetrického šifrování. Pro kohokoli neoprávněného, tedy včetně samotné společnosti Cryptelo, je nemožné získat jakékoli informace o obsahu dat včetně toho, kdo je vytvořil a s kým je sdílí. Toto je důležitý fakt s ohledem na aktuální výklad českých soudů v oblasti přístupu státních institucí včetně policie k datům uloženým ve veřejných cloudových úložištích. Světově zcela unikátní vlastností Cryptela je kombinace uživatelsky přívětivého a jednoduchého prostředí s garancí maximálního možného zabezpečení na úrovni využívané armádou a tajnými službami.

šifrovací technologie

šifrovací technologie

Pokud by se útočník dat uložených v Cryptelo zmocnil, získá nerozluštitelnou změť nestrukturovaných dat, tedy nul a jedniček. Zabezpečení přenosů pomocí Cryptelo je tak dokonalé, že prolomit jej je méně pravděpodobné než najít jeden konkrétní atom v celé galaxii (počet atomů ve vesmíru je ekvivalentní výpočtu 1067. Složitost nalezení klíče je rovna 2256, přičemž toto číslo je o 10 řádů větší). I kdyby se to nějakým zázrakem útočníkovi podařilo, na rozdíl od jiných služeb nezíská univerzální klíč ke všem datům, ale jen k jedinému souboru, protože Cryptelo šifruje každý soubor unikátním klíčem.

Generální ředitel společnosti Cryptelo Martin Baroš říká: „Vytvořili jsme Cryptelo, protože bezpečný přenos dat vnímáme jako velmi slabé místo ve fungování většiny firem. S rozvojem cloudových úložišť jako je Dropbox nebo Google Drive se stalo sdílení dat velmi jednoduché. Málokdo ale tuší, kdo všechno se k těmto datům může dostat a nakládat s nimi. Většina služeb, které nabízí šifrované přenosy, ukládají šifrovací klíče spolu s daty nebo je generují na serveru, a tak o skutečném zabezpečení nemůže být řeč. Cryptelo garantuje absolutně anonymní a dokonale zabezpečený přenos, který je dostupný malým a středním firmám ve standardu armádních norem. Cryptelo je vedle fyzického přenosu například na flash disku jediným opravdu bezpečným způsobem, jak sdílet citlivá firemní i soukromá data.“

Článek byl zveřejněn v prvním letošním vydání SECURITY magazínu.

Zdroj: Cryptelo s.r.o. www.cryptelo.comMartin Baroš

Psali jsme také:

USB flash disk se šifrováním od Kingston Digital

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

NOVINKA - plně bezdrátová FULL HD bezpečnostní kamera - první na světě

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Pozor na zprávu o údajné objednávce - jedná se o podvod

Hackeři útočí přes výchozí prohlížeč v OS Android

Největší podvody a malwarové útoky s využitím Facebooku v roce 2014

Bankovní podvody přes Facebook

Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.

Česká spořitelna varuje před novým virem

Šest let pod dohledem špionážního viru!

Jak se chránit před hackery na sociálních sítích

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

Tagy článku