Exkluzivní dokumenty: CSG Michala Strnada nabízela munici do české části iniciativy podstatně dráž

Exkluzivní dokumenty: CSG Michala Strnada nabízela munici do české části iniciativy podstatně dráž
Autor fotografie: United States Marine Corps / Public domain|Popisek: Granáty M107 ráže 155 mm
28 / 08 / 2024, 16:45

Česká republika dodává skrze muniční iniciativu kredibilitu maržím společnosti Czechoslovak Group Michala Strnada. To samozřejmě vadí jak Ukrajině, tak donorským státům, které obtížně obhajují výdaje před svými občany.

Tyto informace jako první přinesl německý deník Handelsblatt. Redakce Security Magazin má k dispozici podklady ze zahraničních zdrojů, které tato zjištění potvrzují. Zároveň se tím i potvrzují slova senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty) o nehospodárnosti konkrétních dodávekV tomto případě jde o nabídku společnosti Excalibur Army ze skupiny CSG. Stejně jako on, ani my nechceme muniční iniciativu poškodit; pro její úspěch jsou však ekonomičnost a transparentnost klíčovými parametry, protože je nutné ji nakonec obhájit před veřejností.

Senátor Wagenknecht a muniční iniciativa pro Ukrajinu

 

„Česká muniční iniciativa je skvělý projekt, kdy se české straně podařilo získat významné prostředky na podporu Ukrajiny proti ruské agresi.“ Těmito slovy uvedl na sociální síti X senátor Wagenknecht zveřejnění své zpravodajské zprávy obsahující zjištění o nehospodárnosti konkrétní zakázky, kterou realizovala v rámci muniční iniciativy společnost Excalibur Army ze skupiny CSG. Marže této společnosti v rámci zakázky, o níž podal zprávu uvedený senátor, jsou tématem, které má potenciál ohrozit zdárný průběh celé iniciativy. Toho si je nepochybně vědomo i Ministerstvo obrany.

Senátor ve své zprávě oceňuje snahu a přínos české administrativy v oblasti zvyšování povědomí a důležitosti pomoci Ukrajině, včetně omezení konkurence jednotlivých donorských států, které by bez koordinace vytvářely tlak na růst cen munice. Označuje proto muniční iniciativu za klíčovou. Stejně jako senátor jsme přesvědčeni, že iniciativa musí pokračovat s maximálním úsilím. Hospodárnost a efektivita jsou zásadní parametry, které ovlivňují hmatatelný výsledek iniciativy a transparentnost je klíčová pro důvěru nejen české veřejnosti v tento proces.

„Senátor za Pirátskou stranu Wagenknecht šíří ve veřejném prostoru lži a dezinformace a závažným způsobem poškozuje Českou republiku,“ napsala minulou středu na svém twitterovém účtu ministryně Černochová, a citovala tiskovou zprávu Ministerstva obrany, v níž mj. čteme: „Pan senátor Lukáš Wagenknecht zveřejnil nepodložené informace vytržené z kontextu.“

Protože však dvanáctistránková zpráva, kterou chtěl senátor předložit svým kolegům ze Stálé komise pro dohled nad veřejnými prostředky, obsahuje množství údajů a Wagenknecht navíc opakovaně uvedl, že údaje v ní obsažené potvrdila také ukrajinská strana, tedy příslušný výbor ukrajinského Parlamentu s vědomím ukrajinského resortu obrany, je na místě se dokumentem dále zabývat. Podle dosavadních zjištění naší redakce je tvrzení o nepodložených informacích přinejmenším přehnané. A lze očekávat, že celá kauza bude mít pokračování.

 

Dodací podmínky a ceny přímých nákupů Ukrajiny a české muniční iniciativy

 

Deník Handelsblatt i senátor Wagenknecht porovnávají ceny, za které Ukrajina v letošním roce nakupovala 155mm dělostřelecké tříštivo-trhavé granáty M107, s cenami dvou dodávek téhož druhu munice v rámci české muniční iniciativy. Jestliže Ministerstvo obrany Ukrajiny pořizovalo skladovou munici za jednotkové ceny ve výši 2300–2750 eur a 2950 eur za nově vyrobenou, v rámci české iniciativy donorské státy minimálně ve dvou případech platí 3200 eur, a to na základě nabídky společnosti Excalibur Army.

Security Magazin jako první přináší kopie všech dokumentů 

 

Za prvé jde o nabídky pro agenturu AMOS datované k 20. únoru letošního roku. Jedna se týká 190 tisíc kusů munice a druhá 100 tisíc kusů stejného typu granátů (s hnacími náplněmi M4A2 nebo M119). Podle doložky FCA cena zahrnuje dodání munice do České republiky, nikoli na Ukrajinu.

Nabídka EA pro AMOS

 Nabídka EA pro AMOS

Druhé dva dokumenty jsou datovány k 21. únoru a 22. únoru a jde o nabídku turecké společnosti Makine ve Kimya Endüstrisi. První na až 90 tisíc kusů zmíněného typu granátů pro ukrajinskou Agenturu obranných akvizic. Druhá na totožné množství stejné munice pro Excalibur Army. Obě za jednotkovou cenu 2700 amerických dolarů, tedy přibližně 2500 eur. 

 

Turecká nabídka pro EA

Turecká nabídka pro EA

Dodací podmínky jsou založené na doložce EXW, tedy kupující si munici vyzvedává v závodě prodávajícího. Tuto dodávku uvádí senátor Wagenknecht ve své zprávě v tabulce Nákupy Ministerstva obrany Ukrajiny na straně 8 na posledním řádku s cenou 2500 eur.

Tabulka ze zprávy sen. Wagenknechta

U předchozích šesti řádků jeho tabulky je uvedena doložka DAP Ukrajina + 600 km, což znamená, že tato munice byla dodána přímo na Ukrajinu a částka pokryla také náklady na přepravu o dalších až 600 km na území Ukrajiny. Tabulka neuvádí množství, ale ani prodávajícího, kromě dodavatelské země. Podle výše zveřejněných podkladů, které má k dispozici naše redakce, je dodavatelem z České republiky opět Excalibur Army a jde o 3000 a 2000 granátů po 2300 eurech. Z Polska jde o společnost PHU Lechmar Sp.z.o.o., která v prosinci Ukrajině prodala 29278 granátů po 2650 eurech, v únoru 60 tisíc granátů po 2750 eurech a v květnu 89 tisíc granátů za stejnou cenu. Turecká společnost Arca Savunma Sanayi v lednu prodala Ukrajině 20 tisíc nově vyrobených granátů po 2950 eurech.

Opakujeme a zdůrazňujeme: cena zahrnuje dodání na Ukrajinu + dalších 600 km; průměrná cena jednoho granátu při uvedeném množství (celkem 203 278 kusů) činila od prosince do května 2744 eur. Jestliže únorová nabídková cena v rámci české muniční iniciativy činí 3200 euro s dodáním do jižních Čech (do skladu Excalibur Army), další náklady s sebou nese přeprava munice na Ukrajinu a v rámci Ukrajiny, a tato částka tedy není konečná, zcela určitě porovnáváme porovnatelné a závěr je jednoznačný.

Senátor Wagenknecht hovoří o ceně v místě a čase obvyklé 2700 euro za jeden granát tohoto typu. Jeho tvrzení je podložené a údaj je potvrzený členem ukrajinského parlamentu, který jej ověřil u Ministerstva obrany. Ukrajina tedy podle všeho zaplatila 2700 euro za jeden granát a za tuto částku byl dodán k přímé dispozici jejímu dělostřelectvu. Německo v rámci české muniční iniciativy platí společnosti Excalibur Army 3200 euro za stejný granát, který za tuto částku doputuje do jižních Čech. 

Doplňujeme vyjádření mluvčího CSG Andreje Čírtka: „Potvrzuji, že společnosti skupiny CSG se podílejí na České muniční iniciativě a jsme transparentní vůči českému Ministerstvu obrany, které je koordinátorem projektu. Z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme detaily jednotlivých transakcí. Zdůrazňuji, že ceny munice odpovídají současným tržním cenám a v některých případech reflektují potřebné logistické zabezpečení či výrobní operace, které jsou nutné, abychom dodali produkt připravený k použití. Ostatně i v článku německého media (pozn. reakce: článek od Handelsblatt o české muniční iniciativě), na který odkazujete, je citováno stanovisko německého Ministerstva obrany, které uvádí, že cena je v aktuálním tržním rozmezí." 

 

Tagy článku

-->