Nervozita stoupá, CSG Michala Strnada zaokrouhlila cenu. Vistě nabízí 2 miliardy dolarů

Nervozita stoupá, CSG Michala Strnada zaokrouhlila cenu. Vistě nabízí 2 miliardy dolarů
Autor fotografie: Pixabay, Public domain|Popisek: Náboje (ilustrativní foto)
25 / 06 / 2024, 16:15

Společnost Vista Outdoor v pondělí 24. června v tiskové zprávě oznámila, že dne 23. června 2024 uzavřela dodatek ke smlouvě o fúzi se společností Czechoslovak Group a.s. CSG navýšila kupní cenu a snaží se tím pojistit si pozici proti konkurentovi, jímž zůstává MNC Capital.

Podle tiskové zprávy Vista Outdoor upravená smlouva dále zvyšuje kupní cenu splatnou společností CSG za akvizici podniku The Kinetic Group o 40 milionů dolarů z 1,96 miliardy dolarů na 2 miliardy dolarů (46,26 miliard korun) a zvyšuje peněžní plnění splatné akcionářům společnosti Vista Outdoor o 2 dolary za jednu kmenovou akcii společnosti Vista Outdoor ze 16 dolarů na 18 dolarů v hotovosti, což představuje 12,5% nárůst. Na základě pozměněné smlouvy o fúzi se společností CSG obdrží akcionáři společnosti Vista Outdoor při uzavření transakce se společností CSG za jednu kmenovou akcii společnosti Vista Outdoor jednu kmenovou akcii společnosti Revelyst a 18,00 USD v hotovosti.

CSG a MNC soutěží zvyšováním nabídkové ceny

 

Původně CSG nabízela 1,91 miliardy dolarů, což na konci května navýšila na 1,96 miliardy. Ve hře je dále nevyžádaná nabídka od investiční společnosti MNC Capital, která chce koupit celou Vistu Outdoor, včetně divize Revelyst, a tedy nejen výrobce střeliva The Kinetic Group. MNC Capital nabídla 2,9 miliardy dolarů a rovněž cenu posléze navýšila až na 3 miliardy. Podle představenstva Visty však podhodnotila Revelyst a představenstvo opakovaně doporučuje akcionářům přistoupit na podmínky nabízené CSG. V polovině června obdržela Vista další nevyžádanou nabídku, a sice od společnost JDH Capital. Ta nabídla za The Kynetic Group vyšší cenu než CSG, ale kvůli porušení smlouvy s MNC Capital nabídku po několika dnech stáhla.

Tisková zpráva Vista Outdoor dále uvádí: „Vzhledem k pokračujícímu vytváření přebytečné hotovosti společností Vista Outdoor bude nyní společnost Vista Outdoor vracet akcionářům dalších přibližně 77 milionů USD přebytečné hotovosti jako součást peněžního plnění v rámci transakce s CSG. Toto vrácení přebytečné hotovosti akcionářům společnosti Vista Outdoor je doplněním zvýšení kupní ceny splatné společností CSG, které bude rovněž doručeno akcionářům. Společnost Vista Outdoor je plně odhodlána podpořit transakci se společností CSG a její představenstvo znovu potvrzuje své doporučení, aby akcionáři hlasovali pro transakci se společností CSG. Společnost Vista Outdoor je přesvědčena, že transakce se společností CSG maximalizuje hodnotu pro naše akcionáře...

 

Rozhodnou akcionáři. Klíčové bude posouzení „ruských vazeb CSG“ a povolení CFIUS

 

CSG podle představenstva Vista Outdoor „přináší silný závazek k americké výrobě a našim americkým zaměstnancům a hluboké odborné znalosti v oblasti dodavatelského řetězce, výroby munice a podpory NATO a spojeneckých zemí. Vlastnictví předních značek střeliva společnosti Vista Outdoor společností CSG poskytne komunitám, kde společnost působí, spolu s jejími 4000 pracovníky ve Spojených státech, stabilního a dlouhodobého vlastníka, který je plně odhodlán investovat do americké pracovní síly, amerických lovců a domácích a spojeneckých vojenských a bezpečnostních partnerů.“

Tato tvrzení v uplynulých měsících zpochybňovala řada republikánských senátorů a poslanců, ale mimo jiné také sdružení policistů a šerifů. Poukazovali jednak na údajné vazby CSG na Rusko a Čínu, jednak na rizika spojená s příliš významnou rolí zahraničního majitele na trhu se střelivem pro americké ozbrojené síly a bezpečnostní složky. Vista Outdoor očekává, že transakce s CSG bude uzavřena do konce roku, a to pokud ji schválí akcionáři společnosti Vista Outdoor (několikrát odložená schůze akcionářů by měla proběhnout v úterý 2. července), a pokud Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech amerických (CFIUS) vydá povolení a budou splněny další obvyklé podmínky. CFIUS má rozhodnout do konce června.

ISS radí akcionářům, aby se zdrželi hlasování

 

Dne 22. června se objevila zpráva, že společnost Institutional Shareholder Services (ISS) vydala aktualizované doporučení k transakci a nyní doporučuje akcionářům, aby se při hlasování zdrželi. ISS přitom 3. června uvedla, že doporučuje akcionářům společnosti Vista hlasovat pro transakci s CSG s tím, že společnost provedla řádný prodejní proces, který vedl k tomu, že český kupující zvýšil svou nabídkovou cenu. „Domníváme se, že vzhledem k regulačním rizikům spojeným s nabídkou CSG na koupi společnosti Kinetic a nejistotě ocenění samostatné společnosti Revelyst představuje nabídka společnosti MNC ve výši 39,50 USD přinejmenším rozumný základ pro jednání o hotovostní transakci, která by pro akcionáře představovala lepší výsledek s ohledem na riziko,“ vysvětlila ISS ještě před aktuálním navýšením nabídkové ceny ze strany CSG změnu postoje. Doporučení ISS mají na akcionáře významný vliv, jakkoli její rady nejsou vždy akceptovány.

Tagy článku