ČSSD a ANO odmítlo diskuzi o bezpečnostních opatřeních na českých hranicích

ČSSD a ANO odmítlo diskuzi o bezpečnostních opatřeních na českých hranicích
Autor: YouTube|Popisek: Utečenci v Miláně
16 / 06 / 2015, 14:00

16.6.2015 / Opoziční poslanci z hnutí Úsvit a ODS dnes na půdě poslanecké sněmovny neprosadili projednávání otázky bezpečnostních opatření v souvislosti se současnou imigrační krizí. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je situaci třeba řešit v rámci celého Schengenu. Jak konkrétně, to neprozradil.

Princip Schengenského prostoru byl do této chvíle založen na tom, že lze překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě bez hraniční kontroly. Nyní však hranicemi proudí tisíce imigrantů. Řecko, Itálie a Malta už praská ve švech a dnes italský premiér pohrozil vydáváním dočasných víz, které by znamenaly de facto volné cestování uprchlíků po státech Unie. Některé státy už na situaci začaly reagovat a bez ohledu na Schengenskou smlouvu provádějí na hranicích přísné kontroly.

"Na vzniklou situaci reagují všechny odpovědné vlády v EU. Na hranicích s Itálií jsou ze strany Francie a Rakouska zaváděny přísné policejní kontroly. Dnes už to není o kvótách, protože nelegální imigranti překračují hranice nekontrolovaně a živelně. Pokud vláda nepřijímá rozsáhlá opatření, tak naprosto selhává,“ řekl předseda klubu Úsvit Marek Černoch.

Právě Černoch spolu s poslankyní Miroslavou Němcovou (ODS) dnes předložili na jednání sněmovny bod, ve kterém žádali informaci předsedy vlády a ministra vnitra o imigrační politice a bezpečnosti na českých hranicích. Sněmovna však hlasy většiny koaličních poslanců za ČSSD a ANO projednání bodu zamítla. Návrh podpořili tři poslanci za KDU-ČSL.

Poslanci hnutí Úsvit na dnešní tiskové konferenci

"Strkání hlavy do písku není řešení. Musíme jednat dřív, než tady nelegální imigranti budou. Občané ČR mají právo vědět, jaká je aktuální situace, jestli dokáže Policie ČR kontrolovat naše hranice a jak se budou řešit překročení našeho území mimo klasické hraniční přechody,“ komentoval rozhodnutí sněmovny poslanec bezpečnostního výboru Martin Lank (Úsvit).

Opoziční poslanci chtěli také vědět, jaké finanční prostředky vláda uvolní na účinnou kontrolu hranic nebo jakým způsobem a podle jakých pravidel bude udělován imigrantům azyl.

"Udělení azylu je výsostným právem suverénního státu a my chceme o tomto právu rozhodovat sami,“ řekla Němcová.

Podle všeho česká vláda vyčkává s opatřeními na jednotnou strategii v rámci Evropské unie. Na česko-rakouských hranicích je podle zjištění Security Magazínu zatím klid, nejsou zde ale patrná ani žádná mimořádná bezpečnostní opatření.

"Pro Českou republiku je klíčová ochrana vnějších hranic Schengenského prostoru,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že Česká republika nemůže dělat nic izolovaně.

Na druhou stranu ministr zahraničí přiznal, že ke klíčovým preventivním opatřením jako například k likvidaci pašeráckých lodí, na kterých se imigranti houfně přepravují do Evropy, nelze přistoupit, protože není přijata rezoluce Rady bezpečnosti. V tuto chvíli jednají o neudržitelné situaci v Evropě ministři vnitra 28 členských zemí Unie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace