ČSSD klesá, ANO stoupá. Kdysi nejsilnější strana opět padá ke dnu

ČSSD klesá, ANO stoupá. Kdysi nejsilnější strana opět padá ke dnu
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Jan Hamáček a Jiří Zimola
08 / 05 / 2018, 11:30

Podle průzkumu Kantar TNS Aisa volební preference ČSSD opět klesají. A to se zdálo, že ze sociální demokracie odrazila ode dna.

Jednu chvíli se zdálo, že sociální demokraté jsou z nejhoršího venku a nehrozí jim další výrazný pád preferencí. Z omylu je vyvedl nejnovější průzkum agentury Kantar TNS Aisa pro Českou televizi. Byť je to pouze průzkum a je nutné jej brát s rezervou, určitý trend jeho data signalizují do budoucna. Toto šetření přisoudilo ČSSD 6,5%, zatímco jeho potenciálnímu vládnímu partnerovi 30%. 

psali jsme: ANO bez záložního plánu. Ale co když jednání s ČSSD znovu zkrachují?

Pro sociální demokraty to tak není dobrá zpráva. Kde hledat příčiny nového pádu až k samotné hranici 5%, která znamená přímý vstup jednotlivých stran do parlamentu? I když si předseda strany Jan Hamáček a další dokázali vyjednat ministerstvo vnitra a celkem 5 ministerských křesel, další požadavky s tím spojené, jako písemný závazek odstoupení Andreje Babiše, když bude prvoinstančně odsouzen, či odvolání Tomia Okamury z vedení sněmovny a ,,okamurovců" z vedení výborů, už zřejmě potenciální voliči nepochopili. Hamáček a spol., kteří poté, co jim bylo přislíbeno ministerstvo vnitra, nabrali nové sebevědomí a začali dále zbytečně stupňovat své požadavky. 

psali jsme: Pohřbí referendum ČSSD vládní projekt ANO a ČSSD?

A zde pak nastal příslovečný ,,overkill". V tento okamžik byli sociální demokraté vnímáni jako ,,nenažranci", kterým nestačí velmi výhodné personální obsazení. Za druhé strana od skončení podzimních voleb nepůsobí jednotně, ale ještě více rozhádaně. Ústřední bod sváru mezi straníky nyní představuje referendum o vstupu do vlády s hnutím ANO, či odchodu do opozice, o němž mimochodem ihned po ohlášení výsledků voleb halasně hovořil Milan Chovanec. Vzhledem k tomu, že koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO je v podstatě hotová, nyní bude záležet na referendu ČSSD, jestli dá tomuto vládnímu projektu podpořeném KSČM šanci.

psali jsme: Návrat k ,,podrazákům". Babiš chce znovu jednat s ČSSD. Ta je nyní v silnější pozici

Dále je nutné zmínit fakt, jakým způsobem sociální demokraté vystupují v médiích. Pokud potenciální volič sleduje mediální výstupy vysoce postavených sociálních demokratů, tak jsou často protichůdné. ČSSD tak nemá jednotnou tvář a nepůsobí kompaktně - to vše k její škodě. Občas totiž sociální demokraté působí, jako by byli každý z jiné strany. 

Pokud v tom bude kdysi nejsilnější strana na české politické scéně pokračovat, můžeme se dočkat v podzimních komunálních a senátních volbách další katastrofy.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku