ČSSD se rozhádala, přežije Bohuslav Sobotka do parlamentních voleb?

ČSSD se rozhádala, přežije Bohuslav Sobotka do parlamentních voleb?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
11 / 11 / 2016, 06:30

Formálně nejsilnější strana vlády se rozhádala v přímém přenosu v souvislosti s plánovanou personální obměnou ministrů.

KOMENTÁŘ

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier prohlásil, že jeho konec ,,si přejí pučisté a pražská mafie". Strana se tak necelý rok před parlamentními volbami rozhádala a řítí se do propasti.

V prvé řadě musíme říci, že měnit jakéhokoliv ministra necelý rok před vypršením čtyřletého mandátu vlády je zkrátka pitomost. Nový ministr se vrhne rovnýma nohama do již rozjeté předvolební kampaně, a než se zevrubně seznámí s agendou svého resortu, bude již těsně před volbami.

Nápad předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, jak okysličit vládu a zároveň dát po prohraných krajských volbách nový impuls straně, se jeví jako nedomyšlený. Strana potřebuje především zlepšit marketingové zázemí, představit nová atraktivní témata pro nové voliče a dlouhodobou vizi České republiky na několik let dopředu. Tím, že se v přímém přenosu ČSSD hádá, je jen voda na mlýn hnutí ANO, které nyní čeká na každou chybu sociálních demokratů.

Dienstbier, který tvrdí, že na jeho konci se chce podílet svorně mafie a pučisté (jací?), dělá zásadní chybu. Tyto spory mají zůstat uvnitř strany, a nemají být ventilovány před voliči. Jak jsme se již v minulosti přesvědčili, rozhádané strany většinou čeká prudký pokles voličské přízně. Je to to poslední, co voliče zajímá, protože ti chtějí slyšet pozitivní programy a vize.

Pokud Sobotka nedokáže ukočírovat tuto nepochybně krizovou situaci ve straně, může být ještě před volbami vyměněn. Ostatně po výměně Sobotky již někteří vlivní sociální demokraté volají. Otázkou však je, kdo by jej mohl nahradit a jestli vůbec ČSSD disponuje personálně někým, kdo by byl rovnocenným soupeřem Andreji Babišovi.

Taková osobnost však bohužel v sociální demokracii zatím není. Ani Milan Chovanec, ani Jiří Zimola, ať jsou bezesporu výraznějšími tvářemi ČSSD, nemohou konkurovat ,,parnímu válci", kterým je momentálně na české politické scéně právě hnutí ANO. A to se chystá v příštích volbách sociální demokraty převálcovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.