Gratulace, pane Sobotko, udělal jste z Babiše mučedníka

Gratulace, pane Sobotko, udělal jste z Babiše mučedníka
Autor: flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
01 / 05 / 2017, 09:00

ČSSD návodně předvádí, jak se dělá politická sebevražda v přímém přenosu.

Jak jinak interpretovat vládní krizi, která propukla s kauzou korunových dluhopisů vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Předseda ČSSD vyřkl nad Babišem ortel ještě dřív, než šéf hnutí ANO dodal sněmovně potřebné dokumenty, které přislíbil vypracovat do 30. dubna.

Ze strany ČSSD to je evidentně jeden z posledních zoufalých pokusů, jak si zvýšit volební preference, a naopak znejistit sebevědomé ANO, které míří neochvějně za volebním triumfem. Pro Sobotku a jeho ČSSD nemůže každopádně další vládní rozpor dopadnout dobře. Buď Babiše odvolá a udělá z něho ,,mučedníka", nad nímž byl vyřčen ortel, aniž by se mohl účinně bránit, nebo se předseda ČSSD stáhne, a bude všem pro smích. A z Babiše bude sice menší, ale stejně mučedník, který ,,hrdinně" odolal mediální ofenzivě svého největšího soupeře.

Tato ,,one man show" předsedy strany a okruhu jeho nejbližších spolupracovníků je jen důkazem, jak je vedení formálně nejsilnějšího člena koalice zoufalé. Vůbec neví, co postavit proti parnímu válci ANO, který se stále rychleji řítí do příští vlády jako její nesporný lídr. I kdyby ale Sobotka nakonec Babiše z vlády odvolal, je otázkou, jak by se k tomu postavil jeho politický spojenec Miloš Zeman. Ten by natruc Sobotkovi nemusel demisi přijmout a mohl by Babiše ve vládě držet teoreticky až do voleb. Společná vláda by až do říjnových parlamentních voleb Sobotkovi notně zhořkla.

Babiš má nezadatelné právo se v kauze dluhopisů bránit. Sobotka ve své zoufalosti a netrpělivosti, že ČSSD nemusí být v příští vládě, propadl panice a spustil mediální bubnovou palbu. Ta však míří evidentně mimo svůj cíl. Jisté je to, že šéf hnutí ANO nepochybně a beze zbytku tuto nepovedenou Sobotkovu šarádu politicky využije v předvolební kampani. Spadla mu do klína jako mana z nebes. Jisté je i to, že Sobotka musí nastalou vládní krizi nějak ,,slušně" dohrát. Ať už krize dopadne jakkoli, utrpěla už teď ČSSD další blamáž, z níž se již probere už jen těžko.

 

psali jsme:

ČSSD se rozhádala, přežije Bohuslav Sobotka do parlamentních voleb?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace