Čtvrtý únik plynu z plynovodů Nord Stream – Baltic Pipe také v ohrožení

Čtvrtý únik plynu z plynovodů Nord Stream – Baltic Pipe také v ohrožení
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 09 / 2022, 09:30

Švédská pobřežní stráž zjistila čtvrtý únik v poškozených plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2, informovala o tom deník Svenska Dagbladet mluvčí stráže Jenny Larssonová.

Dříve se mluvilo o třech únicích. Indikace, že jsou poškozeny jeden nebo dva plynovody, znamená, že i třetí plynovod Baltic Pipe (dodávky plynu z Norska do Dánska a Polska), může být také vystaven také podobnému útoku, komentoval stav polský ministr zahraničních věcí Zbigniew Rau.

Podle Larssonové se čtvrtý únik nachází ve švédských vodách. „Podle posledních informací tedy plyn uniká ze dvou míst ve švédské zóně a dvou v dánské,“ píše agentura Reuters.

Švédské speciální služby SAPO ve středu převzaly od policie vyšetřování podezření na sabotáž, která vyústila v únik z plynovodů Nord Stream v Baltském moři. V oznámení bylo zdůrazněno, že nelze vyloučit, že za úniky stojí cizí mocnost. 

Plynovody Nord Stream 2 a Nord Stream 1 byly poškozeny v pondělí poblíž Bornholmu. Od té doby z nich uniká plyn v podobě bublinek viditelných na vodní hladině. Plynovod NS 1 byl zastaven Ruskem a NS 2 je připraven k provozu, ale nebyl spuštěn díky ruské invazi na Ukrajinu.

Bývalý vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski se domnívá, že jde o ruskou provokaci a změnu způsobu, jak Rusové vedou vojenské operace. Výbuchy na Nord Stream 1 a 2 mají ukázat Západu, že do této sféry je možné přenést násilné, podvratné válčení. Jde o eskalaci, zdůraznil Naimski.

Případný útok na plynovod Baltic Pipe, schopný dodávat ročně 10 miliard metrů krychlových plynu by mohl značně ohrozit snahu snížit závislost Evropské unie na ruském plynu.

Zdroj: tvp.info, Reuters

 

Tagy článku