Čtyři důvody, proč krajské volby nevyhraje ČSSD

Čtyři důvody, proč krajské volby nevyhraje ČSSD
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Bohuslav Sobotka
08 / 10 / 2016, 13:30

Krajské a senátní jsou již v plném proudu a politologové a novináři odhadují, kdo v nich nakonec vyhraje. Můžeme už teď říci, že ČSSD s největší pravděpodobností volby potřetí za sebou nevyhraje a 9 hejtmanů neobhájí. Proč?

KOMENTÁŘ

ČSSD si sice dělá zálusk na to, že v těchto krajských a senátních volbách znovu výrazně uspěje, ale spíš to v tomto případě vypadá na těsnou vyhru hnutí ANO. Existují totiž čtyři důvody, proč ČSSD volby nevyhraje a naopak Andrej Babiš převezme pomyslnou ,,štafetu".

1. Politický marketing a PR zázemí - v tom je jasně na špici Andrej Babiš včetně vlastnictví několika celostátních médií, které mu před volbami (a vlastně pořád) metou cestičku k vítězství, a zároveň velmi chytře a v pravidelných dávkách očerňují své soupeře hlavně z ČSSD. Pod palbou Babišových médií je stále v podstatě Milan Chovanec, ,,babišonoviny" také uměle vytvořily kauzu olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila.

2. Leadership - Bohuslav Sobotka s vizáží agilního státního úředníka nikdy neměl a nebude mít charisma na to, aby mohl strhnout davy. To Andrej Babiš, který je ve vybraných situacích vážný a v dalších pak podle potřeby lidový, dokáže s celou svou PR a mediální mašinerií oslovit daleko větší okruh voličů než Sobotka.

3. Neschopnost ČSSD přijít s novými atraktivními tématy - to Sobotkovi a spol. vyčítá nemálo komentátorů. Se zdaněním církevnímích restitucí Sobotka pohořel, i když ,,dělal", že se za ně hodlá bít hlava nehlava. Babiš sice žádný program nemá, ale dokáže ho, i když neexistuje, potenciálním voličům skrze jednoduchá a snadno zapamatovatelná populistická hesla (opět vynikající práce politického marketingu) naservírovat. Sobotka zřejmě úmyslně, aby nedošlo k rozdrolení koalice, nechce Babiše konfrontovat s odbornými a věcnými tématy, i když sám jako dlouholetý a zkušený politik musí vědět, že zde je právě Babišova Achillova pata.

4. Unavenost s vládou ČSSD v krajích - ta v nich vládne od roku 2008, proto se, jak už to v politice na všech úrovních chodí, dostaví určitá unavenost či strnulost s vládou sociálnědemokratických hejtmanů. Pokud by krajské volby ČSSD přece jen vyhrála, byl by to skutečně ,,majstrštyk". Osobně v něj ale nevěřím.

Naopak nejpravděpodobnějším vítězem krajských voleb tak bude Andrej Babiš, druhá pak ČSSD a třetí potom dost možná regionální formace, jako například hnutí Starostů a nezávislých. Sociální demokraté tak získají přibližně 20 - 25%, což na druhou stranu za vedení Bohuslava Sobotky není zase tak špatný výsledek.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.