Čtyři oběti útoku v Paříži. Zaměstnanec prefektury, který útočil nožem, byl zastřelen

Čtyři oběti útoku v Paříži. Zaměstnanec prefektury, který útočil nožem, byl zastřelen
03 / 10 / 2019, 16:00

Zaměstnanec pařížské prefektury, který se pokusil kolem půl druhé odpoledne proniknout do budovy prefektury v centru města, nožem napadl pět policistů, kteří mu v jeho jednání bránili. Tři zemřeli, zraněním podlehla úřednice, a sám útočník byl na nádvoří prefektury zastřelen. Jeho motivace nejsou známé. - Aktualizujeme.

Útočníkem byl 45letý zaměstnanec IT oddělení prefektury, narozený v roce 1974 ve Fort-de-France (na Martiniku), který na prefektuře pracoval dvacet let, a neměl žádné konflikty se zákonem. Podle jedné z verzí šlo o pokus o vyřizování účtů na pracovišti, ne o terorismus. Útočník byl podle všeho sám. Měl být částečně hluchý.

Na místo po druhé hodině dorazil francouzský prezident Macron i premiér Philippe a ministr Vnitra Castaner. Národní shromáždění uctilo oběti útoku minutou ticha, a soustrast vyjádřila také primátorka Paříže Anne Hidalgo. Místo činu bylo v širším okruhu uzavřeno, nejezdí linka 4 pařížského metra, a stanice Cité. Prefektura stojí poblíž katedrály Notre Dame.

K útoku došlo den po velké demonstraci nespokojených policistů v Paříži. Podle odborů na 27 tisíc policistů demonstrovalo kvůli dlouhodobé nespokojenosti s podmínkami služby. Z celkového počtu policistů a civilních zaměstnanců francouzské policie, jichž je 180 tisíc, jde o významnou část. Protest vyjádřil mj. solidaritu s 52 policisty, kteří od začátku letošního roku spáchali sebevraždu. Jedním z hesel protestujících je, že policie je poslední hradbou republiky: „V Elysejském paláci by měli dát pozor, aby se nerozpadla. Jsou hned za ní.“

A sebevražda policisty byla také první, co napadlo svědka dnešního incidentu na prefektuře, když slyšel výstřel.

Aktualizujeme:

  • Le Figaro s odkazem na policejní zdroj informoval, že útočník před 18 měsíci konvertoval k islámu.
  • Měl keramický nůž, díky čemuž prošel bezpečnostními rámy.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace