Čtyři z pěti firem v ČR mají nevyhovující zabezpečení dat

Čtyři z pěti firem v ČR mají nevyhovující zabezpečení dat
03 / 12 / 2015, 07:45

Zhruba 85 procent českých firem má nevyhovující nebo jen částečně vyhovující zabezpečení podnikových informací.

Praha 2. prosince (ČTK) - Ve světě je podíl podniků s nevyhovujícím zabezpečením ještě o tři procentní body vyšší. Hlavním důvodem je přitom nízká výše rozpočtu na kybernetickou bezpečnost. Vyplývá to ze studie EY Global Information Security Survey.

Kvůli nízkým investicím do kybernetické bezpečnosti a chybějícím odborníkům jsou české firmy pomalejší v odhalování bezpečnostních incidentů. Do hodiny odhalí útok 33 procent českých firem, ve světě je to polovina. Vylepšení zabezpečení svých systémů v Česku plánuje 55 procent firem, ve světě chystábezpečnostní opatření 78 procent společností.

"Priority kybernetické bezpečnosti jsou v ČR odlišné od okolních zemí, hlavní hrozby se však příliš neliší. Mezi ty patří především demotivovaní zaměstnanci a phishing," uvedl Petr Plecháček z české pobočky EY. Phishing je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz. Podle Plecháčka je zajímavé, že české firmy příliš nevnímají zvyšující se hrozby vyplývající z mobilních technologií či zneužití sociálních sítí.

Rozpočet na kybernetickou bezpečnost chce v příštím roce zvýšit alespoň o pět procent zhruba pětina českých firem, ve světě je to polovina podniků. V Maďarsku hodlá více investovat každá třetí firma a v Polsku 57 procent podniků.

Firmy se nejvíce obávají kybernetických útoků od kriminálních spolků (59 procent), vlastních zaměstnanců (56 procent) a hacktivistů (54 procent). Na dalších místech figurují například státem sponzorované útoky. Obavy z organizovaného zločinu, hacktivistů a státem sponzorovaných útoků zesílily, naopak slábnou obavy z incidentů způsobených nevědomostí či nedbalostí zaměstnanců či zastaralostí systémů.

Global Information Security Survey vychází z odpovědí 1755 firem z celkem 67 zemí světa včetně ČR.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace