Čtyřnásobný americký vrah se oběsil ve vězení ve Valdicích. Policie má podezření, že v tom mohou mít prsty dozorci

Čtyřnásobný americký vrah se oběsil ve vězení ve Valdicích. Policie má podezření, že v tom mohou mít prsty dozorci
22 / 01 / 2018, 11:00

Vrah Kevin Dalghren (25), který si odpykával ve Valdicích doživotní trest za vraždu čtyř lidí, byl nalezen 11. ledna odpoledne oběšený na prostěradle ve své cele. Jeho právník upozorňuje je podezřelé okolnosti případu.

Dahlgren, který je občanem USA, vyvraždil v roce 2013 v Brně rodinu svých příbuzných, u kterých bydlel. Živil se jako učitel angličtiny. V rodném domku postupně ubodal matku (Veroniku Harokovou svou sestřenici), otce Martina (55), staršího syna Filipa (25) a pak i nejmladšího syna Davida (16). S ním si psal Dahlgren esemesky v době, kdy už byli ostatní tři členové rodiny mrtví. Po činu odjel autem do Vídně, kde nasedl do letadla. Na letišti ve Washingtonu byl zatčen a později jako první Američan vydán do České republiky.

Podivné je především načasování Dahlgrenovy sebevraždy. Očekával totiž klíčový výsledek svého dovolání k Nejvyššímu soudu, který měl rozhodnout o snížení trestu a převozu z Valdic do detenčního zařízení.

psali jsme: Sebevražda nebo vražda? V ČR se téměř nedělají soudní pitvy

Dahlgren při své obhajobě od začátku tvrdil, že je šílený a má v hlavě hlasy. To by byla zásadní polehčující okolnost. Pokud by uspěl s dovoláním, vzorstly by šance, že bude odvezen z Valdic pryč a časem snad převezen zpátky do Spojených států.

Je tedy zvláštní, že se Dahlgren sebevraždou „nepočkal“ do případně odmítavého verdiktu Nejvyššího soudu. Jeho „předčasná“ sebevražda by mohla nasvědčovat tomu, že měl opravdu vážné psychické problémy, jak od začátku tvrdil on i jeho obhájce s vějířem důkazů.

Dahgren například tvrdil, že ho k vraždám vybídly hlasy, které ho srovnávaly s Hitlerem, že trpěl bludy a bojoval s démony.

„Má mysl byla největším nepřítelem, ovládal ji božský diktátor. Měl jsem strach, že se zhmotní zabijáci v mé skříni. Nemohl jsem plavat sám v bazénu, protože jsem měl strach, že se zmotní žralok a sežere mě,“ vypověděl.

Názory psychiatrů na jeho zdravotní stav se však lišily a soud se přiklonil spíše k názoru, že si Dahlgren svou duševní nemoc vymýšlí, aby vyvázl.

Valdice jsou považovány za nejostřejší věznici v Česku. „Staří kriminálníci o Valdicích říkají, že je to jako vysoká škola zločinu. Je tam zhruba tisíc vězňů, z toho polovina ve zvýšené ostraze,“ uvádí tamní kaplan a předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek. „Veřejnost neví zdaleka všechno, co se za zdmi vězení děje. Velikánský problém jsou například drogy.“

O sebevraždu se Dahlgren, trvale na silných antidepresivech, pokusil už v roce 2016, když si pořezal zápěstí břitem holicího strojku. Vyšetřovatelé však tehdy označili jeho čina za „demonstrativní sebepoškozování“, které je jen součástí jeho „hry na šílenství“.

Dahlgrenův obhájce JUDr. Richard Špíšek opakovaně upozorňoval, že jeho klient může mínit svou hrozbu vážně a podivoval se, proč věznice neumístila do jeho cely kamery. To sice zákon neumožňuje, ale lze tak učinit v mimořádných případech, jakým je například tento.

psali jsme: Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

Dahlgren prý napsal několik dní před sebevraždou dopis na rozloučenou, který poslal svým rodičům do USA. Jeho otec, podnikatel a politik z Kalifornie (Palo Alto), si opakovaně stěžoval, že české úřady opomíjejí volání o pomoc jeho syna.

Po Dahlgrenově sebevraždě se do případu vložili vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a vnitřní orgány vězeňské služby. Řeší podezření, že v souvislosti se sebevraždou na Kevina Dahlgrena mohlo dojít k pochybení dozorců věznice a jsou zde i další verze.

Vyšetřování probíhá mnoha směry, mezi které patří například možnost že mohla vězeňská stráž sebevraždu předpokládat, ale nepokusila se jí důsledně zabránit.

Dahlgrenovo úmrtí není první sebevraždou doživotně odsouzeného vězně ve Valdicích. Například v září 2010 svůj život ve Valdicích ukončil takzvaný „Lesní vrah“ tří lidí Viktor Kalivoda. Staly se tu i sebevraždy lidí, kteří byli z trestného činu pouze obviněni a byli ve vazbě.

Jako v každé věznici i ve Vladicích vzniká jakýsi „stát ve státě“, kde panují vlastní pravidla, která jsou nesdělitelná.

Sebevraždě amerického občana ve Valdicích se věnuje i zahraniční tisk. Deník Daily Mail například napsal, že Dahgrenova sebevražda může poškodit systém vydávání podezřelých mezi USA a Českou republikou.

Je nasnadě, že se nic nevyšetří a čas všechno přikryje. Vrah Kevin Dahlgren, pronásledovaný démony, spáchal sebevraždu oběšením na prostěradle, které má v cele každý vězeň...

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.