CVVM: Jen 4 % Čechů chce přijmout uprchlíky natrvalo

CVVM: Jen 4 % Čechů chce přijmout uprchlíky natrvalo
Popisek: Demonstrace proti uprchlíkům svolaná Tomiem Okamurou se nesla v násilném duchu
07 / 10 / 2015, 14:45

Agentura CVVM dnes zveřejnila průzkum, ze kterého vyplývá, že polovina Čechů je proti přijímání Čechů, 40 % jen do doby, než se budou moci vrátit do své rodné země a pouhá 4 % dotázaných vyslovilo názor, že uprchlíci by se měli přijímat natrvalo.

Centrum pro výzkum veřejného mínění se dotazovalo od 7. do 14. září na problematiku přijímání uprchlíků nejen Čechů, ale také Slováků a Poláků. Podle šetření jsou pouhá 4 % Čechů pro přijetí imigrantů a jejich trvalé usazení v ČR. Polovina se naopak domnívá, že by Česká republika neměla běžence přijímat vůbec a o deset procent méně lidí je pro pouze v případě, že by se jednalo o provizorní řešení do doby, než se budou moci vrátit do své vlasti.

Čísla jsou ale ještě mnohem striktnější, když se otázka zúží na uprchlíky z Blízkého východu a severní Afriky - pro jejich přijetí je pouhá čtvrtina obyvatel a 69 % je naopak proti. Benevolence se zvyšuje v případě Ukrajinců. Podle agentury se ochota k přijetí uprchlíků u lidí zvyšuje také s průměrným dosaženým vzděláním. Nicméně, jak vyplynulo již z dřívějších průzkumů CVVM, lidé očekávají, že se příchozí přizpůsobí naší kultuře a zvyklostem.

Slováci jsou ještě radikálnější než Češi. Obecně proti přijímání imigrantů je plných 63 %, naopak v katolickém Polsku jsou lidé umírněnější a proti je pouze 38 %.

Zdroj: CVVM

 

Tagy článku