Czexit: Vystoupit z EU chtějí jenom pravicoví extrémisté a nacionalisté

Czexit: Vystoupit z EU chtějí jenom pravicoví extrémisté a nacionalisté
25 / 02 / 2016, 14:30

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje jakékoliv návrhy na vystoupení České republiky z Evropské unii za nesmyslné, škodlivé a nebezpečné.

Praha 24. února (ČTK) - Členství v unii je podle něj garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti.

Kvůli nynějším debatám o vystoupení Británie z EU se tohoto tématu "dříve či později" chopí pravicoví extremisté a nacionalisté v Česku i dalších zemích osmadvacítky, uvedl český premiér v dnešním prohlášení. Zatím o této možnosti mluví například členové hnutí Svoboda a přímá demokracie, kritické k osmadvacítce jsou také ODS nebo Úsvit s Blokem proti islámu.

"Pokud Velká Británie vystoupí z EU, což si rozhodně nepřeji, vyvolá to vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. Evropská myšlenka bude oslabena," tvrdí Sobotka.

Již v úterý uvedl, že pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se do sféry vlivu Ruska, což si rozhodně nepřeje. "Nové zdůraznění významu členství České republiky v EU bude v případě brexitu velkou politickou výzvou jak pro levicové, tak pravicové demokraty," zdůraznil dnes předseda vlády.

Poslanec Zdeněk Ondráček: EU v současné podobě již nemá reálnou šanci přežít

Britové budou o setrvání v unii rozhodovat v červnovém referendu, tábory příznivců i odpůrců jsou zatím podle průzkumů poměrně vyrovnané. Za setrvání Británie v unii bojuje premiér David Cameron, proti jsou ale i někteří členové jeho kabinetu.

V rámci průzkumu veřejného mínění společnosti YouGov, jehož výsledky publikoval deník The Express, bylo osloveno 3842 lidí a vyplývá z něj, že by Britové nyní hlasovali pro vystoupení své země z Evropské unie. Výsledek je ovšem nejtěsnější, jaký může být. Pro vystoupení z EU by hlasovalo 38 % a pro setrvání jen o jedno procento voličů méně. Téměř polovina z nich si myslí, že jím sjednané výjimky v oblasti přistěhovalecké politiky nebudou mít na migraci žádný vliv.

Celých 35 % z oslovených respondentů potom vyjádřilo názor, že dohoda je od základu špatná. Naopak za výhodnou pro Velkou Británii považuje dohodu jen 26 % Britů. A aby toho nebylo málo, Cameronovi se rapidně snížila důvěryhodnost v očích voličů. Za nejdůvěryhodnějšího politika označilo v průzkumu 34 % oslovených Cameronova kolegu z Konzervativní strany a současného starostu Londýna Borise Johnsona. Pikantní na celé věci je, že právě Johnson před několika dny veřejně oznámil svoji podporu vystoupení Velké Británie z EU a postavil se tak proti svému stranickému šéfovi. Před novináři tak učinil navíc jen devět minut poté, co o tom přes SMS informoval Camerona, a příznivci brexitu tak rázem dostali vítanou posilu. Zdroj: ParlamentniListy.cz

Le Figaro: Schengen je mrtvý. Evropu čeká politická destabilizace.

Tagy článku

-->