Exkluzivně: Dahlgren se oběsil, když dozorce neprovedl nařízenou kontrolu

Exkluzivně: Dahlgren se oběsil, když dozorce neprovedl nařízenou kontrolu
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: sebevražda
26 / 01 / 2018, 12:00

V pondělí věznice ve Valdicích potvrdila, že na doživotí odsouzený čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal sebevraždu oběšením. Sdělila to i jeho advokátovi Richardu Špíkovi. Securitymagazinu.cz nyní potvrdily tři zdroje (jeden z vedení Vězeňské služby), že se tak stalo chybou dozorce, jelikož z důvodu vlastního pochybení neprovedl nařízenou kontrolu. Ty probíhají v pravidelných intervalech. V případě Dahlgrena tomu bylo každou půl hodinu.

Mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová reagovala slovy: „My se teď nebudeme vyjadřovat, dokud nebude ukončeno šetření ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ale z psychologického hlediska lze konstatovat, že když se někdo rozhodne pro sebevraždu, tak ji vykoná, když se mu k tomu vyskytne vhodná příležitost. Na rozdíl od demonstrativních sebevražd nelze takovému kroku většinou zabránit.“

Také mluvčí valdické věznice Eva Francová se podrobněji odmítla vyjádřit, dokud GIBS neukončí vyšetřování. „Mohu potvrdit, že v tomto případě byly pravidelné kontroly nařízeny opravdu po půl hodině. Jinak probíhají v hodinovém intervalu,“ sdělila pouze.

Advokát: Nad sebevraždou klient uvažoval

Dahlgrenův advokát Richard Špíšek uvedl, že mladík nad sebevraždou uvažoval již delší dobu. „Měl jsem takové signály, zejména od rodičů klienta. Písemně jsem na to upozorňoval jak věznici Valdice, tak Generální ředitelství vězeňské služby,“ prohlásil obhájce. Podle FTV Prima po sobě Dahlgren měl zanechat dopis na rozloučenou, který je psán v angličtině. O sebevraždu se měl podle televize pokusit už čtyřikrát.

psali jsme: Čtyřnásobný americký vrah se oběsil ve vězení ve Valdicích. Policie má podezření, že v tom mohou mít prsty dozorci

Podle informací Securitymagazinu.cz se Dahlgren oběsil na prostěradle ve své cele, kde si trest odpykával sám. Se zprávou bylo obeznámeno americké velvyslanectví. Advokát Špíšek už minulý týden rodinu Dahlgrena o sebevraždě jejich syna informoval e-mailem.

„Při prvotním ohledání těla bylo předběžně vyloučeno cizí zavinění. Pro zjištění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení,“ řekla mluvčí krajské policie Lenka Burýšková.

Ministerstvo: Je to ojedinělá záležitost

„Můžeme potvrdit, že šlo o amerického občana Kevina Dahlgrena,” napsala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. „V současné chvíli případ prověřují příslušné orgány činné v trestním řízení a vnitřní orgány Vězeňské služby. Ministerstvo spravedlnosti ještě celý případ prověří a vyhodnotí,” uvedla.

psali jsme: Sebevražda nebo vražda? V ČR se téměř nedělají soudní pitvy

Dahlgrenovu sebevraždu ministerstvo spravedlnosti označilo za ojedinělou záležitost, která by neměla ovlivnit případné budoucí vydávání amerických občanů k trestnímu stíhání do České republiky. „Obecně lze říci, že ojedinělý incident tohoto typu nemá žádný vliv na vzájemnou mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních mezi ČR a třetími státy,” uzavřela mluvčí.

 

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren v květnu 2013 zabil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel – otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do USA. Mladík byl 23. května zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy poté rozhodly o jeho vydání do ČR. Loni Dahlgrena brněnský krajský soud poslal za čtyřnásobnou vraždu do vězení na doživotí. Zároveň mu uložil zabezpečovací detenci a povinnost zaplatit nemajetkovou újmu pozůstalým. Dahlgren loni v září podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho obhájce v něm navrhoval, aby Američan místo výkonu trestu zamířil do zabezpečovací detence, a to zvláště s ohledem na jeho psychický stav, případně aby dostal mírnější trest vězení. Dovolání nepolemizovalo s rozhodnutím o vině.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.