Dálkově ovládaný robotický tank Goliáš byl už v roce 1942 v nacistickém Německu

Dálkově ovládaný robotický tank Goliáš byl už v roce 1942 v nacistickém Německu
Autor: Wikipedia|Popisek: Britští vojáci u německého mini tanku
23 / 07 / 2015, 08:45

Roboty se vyvíjely už za druhé světové války. Seznamte se s úspěšným modelem - mini-tankem pro demolice.

Tak začínala bezpilotní pozemní vozidla (UGV - Unmanned Ground Vehicle) - nacistický mini-tank byl poháněn dvěma elektromotory, později dvoudobým motorem se dvěma válci a objemem 703 cm3  (Zdroj: businessinsider.com). Dojezd byl u elektrické verze jen 1,5 km, ale u benzínové verze byl až 12 km. Ovládání bylo pomocí kabelu, jímž se ovládal směr jízdy a odpálení nálože, která byla instalována v přední části tanku. Později byla vyvinuta i rádiem řízená verze.

Němci se inspirovali u Francouzů, kteří podobná vozítka používali při zneškodňování min. Goliáš měl fungovat jako nosič nálože a měl mít pancéřovou ochranu proti střelivu z pěchotních zbraní. Byl určen k likvidaci bunkrů, kulometných hnizd, mostů a především tanků, protože se po něm požadovalo, aby vjel pod tank a následně byla odpálena výbušnina. Poslední verze měla deseti milimetrové opancéřování a mohla převézt až 100 kg trhavin.

Poprvé byl nasazen v červnu 1942, při obléhání Sevastopolu, kde byl použitý pro destrukce bunkrů a opevnění sovětských obránců. Němci využili Goliáše i při vylodění spojenců v Normandii a v Itálii. Celkem jich bylo vyrobeno kolem 7500 kusů. 

Zdroj YouTube, LoneSentryCom's channel

Více informací na Wikipedii nebo v podrobném článku Lukáše Visingra.

Psali jsme také:

Ruský kyborg i tankový dron Terminátor chce konkurovat americkým vojenským robotům.

Íránský ozbrojený plně autonomní robot Nazeer

Americká firma ROBOTEX přichází s další generací bezpilotních vozidel - robotů AVATAR III. Kromě armádních zakázek dodává pro policejní SWAT týmy i záchranáře.

Průzkumný a pozorovací vodní robot (USV- ASV) určený pro akce na moři na dlouhé vzdálenosti.

Americký Úřad pro námořní výzkum (US Office of Naval Research) zveřejnil začátkem února bližší podrobnosti o prototypu autonomního hasícího robota (SAFFiR), který je určen k požárním zásahům na palubách vojenských lodí. 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace