Vyzní další kauza Ištvana a Šlachty do ztracena?

Vyzní další kauza Ištvana a Šlachty do ztracena?
Autor fotografie: Facebook Ivana Langera|Popisek: Skončí kauza "Íčka" jako Nagyová nebo Tluchoř a spol.?
14 / 10 / 2015, 13:30

ÚOOZ rozjel velké vyšetřování, zadrženo bylo několik osob, včetně Ivana Langera, nikdo ale zatím nebyl obviněn. Bude se jednat o další korupční aféru, která skončí jen mediálním humbukem?

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) včera zasahoval na několika místech v Praze a Olomouci. Zadržen a vyslýchán byl mimo jiné bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Dnes olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan uvedl, že v kauze nebyl dosud nikdo obviněn.

"V tuto chvíli probíhají stále úkony trestního řízení. Dosud nebyl nikdo obviněn, pořád jsme v polovině lhůty, kterou policejní orgán má na to, aby zpracoval zajištěný materiál a vyhodnotil je. Na případu pracovali policisté z ÚOOZ a státní zástupci celou noc a budou pokračovat dnes celý den a celou noc," řekl pro ČTK Ištvan.

Policie nicméně stále některé podezřelé zadržuje. Jejich počet není znám, ale údajně se jedná o několik osob. Langera policie již propustila, ale bývalý vysoký politik odmítnul celou věc komentovat. V kauze ho zastupuje známý advokát Ivan Sokol. Do práce dnes nenastoupil olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého také vyslýchali.

Ve hře je podezření z trestného činu podplácení, zneužití pravomocí a z přijímání úplatku. Podle týdeníku Respekt se jedná o 100 milionů korun za výstavbu solární elektrárny Ševětín. Podle serveru Neovlivni.cz jde ale o mnohem širší souvislosti. Deník se prý dostal k jedenáctistránkovému povolení k prohlídce, ze kterého vyplývá, že Langer "vykroužkováním" z parlamentu zdaleka neztratil svůj vliv. Angažoval se prý například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl “vhodného” protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k  hejtmanovi Rozbořilovi. ÚOOZ má podle Neovlivni.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu. Kriminalisté ve svých dokumentech odkazují na olomouckou kavárnu Cafe Delux, kde se policisté měli scházet a jednotlivé kauzy řešit.

To, zda bude Ivan Langer obviněn, není v tuto chvíli jisté. Ivo Ištvan a Robert Šlachta se ale už "proslavili" podobně monstrózně vypadajícími kauzami, které skončily naprostým fiaskem - jako v případě Jany Nagyové, dnes Nečasové nebo exposlanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy, kteří ještě vysoudili tučné odškodné.

 

 

Tagy článku