Další arabské jaro? V Maroku to vře. Duch "zabitého" rybáře svolal tisíce demonstrantů

Další arabské jaro? V Maroku to vře. Duch &quote;zabitého&quote; rybáře svolal tisíce demonstrantů
20 / 05 / 2017, 08:30

Tisíce Maročanů zahájili ve čtvrtek protestní pochod proti korupci a nespravedlnosti v severní části města Al- Hoseima.

Pochod se uskutečnil sedm měsíců po smrti Mouchcina Fikriho, prodavače ryb, který byl rozdrcen v popelářském voze, když se snažil vyndat policií zkonfiskované ryby.

Protestující nesli transparenty s nápisem „ Jste vláda nebo gang?“ Demonstrace se prozatím obešla bez vážnějších incidentů. Dav s pod dohledem policejních orgánů shromáždil na hlavním náměstí v městě Al Hoseima.

„Naše požadavky jsou jasné, chceme aby odsud odešly bezpečnostní složky, chceme nemocnice, chceme práci, chceme univerzity,“ vysvětloval reportérovi middleeasteye.com protestující Mohammed Boumasoud

Přes tuto událost jsou politické protesty v Maroku poměrně vzácné, ale napětí a frustrace obyvatel se v městě Al Hoseim od říjnové smrti prodavače ryb stupňuje. Tento tragický incident opět probudil v Maročanech „Hogra“, což je arabský termín pro frustraci z nedostatku důstojnosti projevené vládou směrem k občanům a přerostl v nejsilnější protesty v zemi od arabského jara 2011.

Dav při průchodu kolem policejní stanice hlasitě bučel a demonstrantům vyjadřovaly podporu i obchodníci, kavárníci a restauratéři, kteří v místě shromáždění zavřeli své obchody.

Marocký král nebere tyto protesty na lehkou váhu. Během nich dokonce přenesl část svých pravomocí na zvolenou vládu jako součást konstituční reformy. Také vlády států v severní Africe jsou po předešlých událostech arabského jara ostražité. Tunisko tento měsíc zažilo protestující, kteří vyhrožovali zablokováním produkce plynu v jižní části země. Arabské jaro také mělo svého mučedníka, který se na protest upálil. 

Prodavač Fikri zemřel loni v říjnu, když se snažil vyndat z popelářského vozu mečouny, jejichž prodej v minulé sezóně úřady zakázaly. Bouřlivé ohlasy na sociálních sítích a následné demonstrace se snažil uklidnit i marocký král Muhammad šestý. Ten nařídil ministrovi vnitra, aby navštívil rodinu prodavače a vyjádřil jí od krále soustrast. Včera sedm měsíců od smrti Fikriho, se dav srotil znovu.

zdroj www.middleeasteye.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace