Už čtvrtého bangladéšského blogera rozsekali islamisté mačetami

Už čtvrtého bangladéšského blogera rozsekali islamisté mačetami
Popisek: Naposledy zabíjeli islamisté v květnu přímo na ulici
07 / 08 / 2015, 17:15

Už čtvrtý bloger z Bangladéše, který se neskrýval svými ateistickými názory, byl brutálně ubit. Za jeho smrtí stojí patrně radikální muslimové.

Niloy Neel byl napaden ve svém bytě v hlavním městě Dhace. Skupina mužů s mačetami ho ubila k smrti. Jedná se letos již o čtvrtou oběť radikálních islamistů. Nejrozšířenějším náboženstvím v Bangladéši je islám - vyznává ho 89, 5 % obyvatel.

"Byl hlasem proti fundamentalismu a extrémismu a navíc byl i hlasem za práva menšin - především za ženská práva a za práva domorodých lidí," řekl o oběti šéf blogerů a aktivistů v Bangladéši Imran H. Sarkar.

Neel nahlásil na policii, že se obává o svůj život, ale nikdo to neřešil. Jeho předtucha se tak bohužel vyplnila. Podle policie Neela napadla skupina šesti mužů, kteří se vetřeli do jeho bytu pod záminkou, že hledají pronájem. Když je bloger pustil dovnitř, napadli ho.

"Dva z nich ho odvedli do pokoje a popravili ho zde. Jeho žena byla v bytě, ale spoutali ji v jiném pokoji," uvedl policejní komisař Muntashirul Islam 

Útoky na blogery, kteří kritizují islám, se v Bangladéši začínají znepokojivě množit. Neel byl již čtvrtou obětí. Všichni muži, kteří byli zabiti, byli na listu 84 "ateistických blogerů", kterou získala islamistická skupina v roce 2013 a který od té doby veřejně koluje. Muži také mají společné to, že byli hinduistického nikoli muslimského původu. Původně se měl dostat dokument pouze do ruky vlády, protože byla snaha tyto aktivisty zatknout kvůli rouhání. Někdo ale vzal "spravedlnost" do vlastních rukou. Policie pachatele těchto hrůzných činů zatím nevypátrala.

Zdroj: BBC 

 

 

Tagy článku