Další blízké setkání torpédoborce USS Donald Cook s Rusy

Další blízké setkání torpédoborce USS Donald Cook s Rusy
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Donald Cook
13 / 04 / 2016, 19:00

Americký torpédoborec třídy Arleigh Burke má střety s ruskými piloty patrně v popisu práce. Tentokrát si cvičný útok na tento raketový torpédoborec zkusily stroje Su-24 na Baltu.

Neozbrojené ruské stroje Su-24 udělaly dva velmi blízké přelety nad lodí USS Donald Cook v Baltském moři, sdělil server CNN. Úředníci US Navy to veřejně nekomentovali, ale uvnitř Pentagonu probíhá intenzivní diskuse o uvolnění videa a fotografií k prokázání nebezpečí tohoto setkání, řekl americký úředník CNN.

Počáteční zprávy naznačují, že obě blízká setkání se odehrála v úterý večer v mezinárodních vodách. Třetí přelet, na o něco více přijatelnou vzdálenost, se odehrál podle zdroje už v neděli.

Loď třídy Arleigh Burke vyzbrojená systémem AEGIS měla na palubě polský vrtulník, jako součást běžného cvičení, což podle úředníka vede i k spekulaci ve vojenských kruzích, že Rusové tímto poslali i "zprávu do Polska".

Americký úředník popsal ruský manévr jako simulovaný útok, aniž by samozřejmě vypálili z nějakých zbraní. Neozbrojená ruská letadla se snesla nad palubě ve stejné trajektorii letu, která by byla použita v případě, že by byl útok v plném proudu.

Další úředník ministerstva obrany USA řekl CNN, že přelety byly provedeny postaršími ruskými bombardéry SU-24 a helikoptérou. Letové operace polského vrtulníku byly přerušeny, protože jeden z přeletů byl velmi blízko, podle zpráv z některých médií pouhých 9 metrů nad lodí. Torpédoborec vybavený systémem AEGIS je více než schopný se ubránit několika strojům Su-24, i přes populární proruský hoax o systému elektronického boje Khibini, kdy zpráva o neutralizaci systémů lodi byla popřena i samotným výrobcem Khibini.

USS Donald Cook byl sledován ruskou výzvědnou lodí nějakou dobu, než došlo k setkání s ruskými letadly. Americká posádka vysílačkou upozornila ruskou loď, že provádí rutinní operace.

Blízká setkání tohoto druhu jsou mezi Američany a Rusy poměrně obvyklá a narozdíl od turecko-ruského konfliktu nekončí ruské stroje v plamemech, díky profesionalitě vojáků na palubě USS Donald Cook.

Zdroj: CNN, Wikipedie 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace