Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích
Autor fotografie: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP|Popisek: Ruská ponorka
14 / 11 / 2014, 13:15

Nevyhlášená studená válka už začala. Jaké jsou další varianty vývoje?

Švédsko během svého pátrání po cizí ponorce získalo důkaz, že skutečně vplula jeho vod. List Svenska Dagbledet dnes citovaly nejmenované zdroje podle kterých švédská armáda při největší švédské vojenské mobilizaci od dob studené války našla důkaz, že nejméně jedna cizí ponorka operovala ve švédských vodách jižně od hlavního města. Bližší informace dnes na tiskové konferenci sdělí švédský předseda vlády, ministr obrany a vrchní velitel švédské armády. Do pátrání po stopách cizí ponorky byly zapojeny válečné lodě, helikoptéry a stovky švédských vojáků na základě podezření, že cizí ponorka nebo potápěči operovali ve švédských vodách, kde ji zahlédli náhodní svědci.

Ruské velení popřelo, že by se jednalo o ruskou ponorku, stejně jako popírá, že by ukrajinským proruským aktivistům dodávalo zbraně, vojáky a tanky navzdory tvrzením OBSE /Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě/ a NATO.

Šíře a rozsah ruských vojenských aktivit v posledních dnech nemá obdoby od časů konce studené války: Utajené vojenské aktivity na Ukrajině, letecké provokace na hranicích vzdušného prostoru evropských zemí, včerejší narušení vzdušného prostoru pobaltských republik, vyslání ruské válečné flotily včetně křižníku a torpédoborce k hranici australských vod, přesunutí ruských jaderných nosičů na Krym.

Ruské armádní velení dále oznámilo, že ruské strategické bombardéry budou nadále létat podél ruských hranic a nad Severním ledovým oceánem a nově v západním Atlantiku a východním Pacifiku, od Arktidy až po Karibik a Mexický záliv. Rusko také vede jednání, aby ruské válečné lodě mohly využívat pro zásobování a opravy přístavy v Alžíru, na Kypru, v Nikaragui, Venezuele, na Kubě, Seychelách, Vietnamu a Singapuru. Stejně tak jedná o využití letišť některých z těchto zemí pro doplňování paliva pro ruské bombardéry.

Rozsah ruských vojenských akcí už zjevně překročil jejich intenzitu v době studené války. Eskalace nevyhlášené studené války ve velký mezinárodní konflikt tak začíná být jednou z reálných variant dalšího vývoje, se kterou musí počítat velení armád Spojených států i NATO.

Tagy článku