Další hrozba pro lidstvo - umělá inteligence

Další hrozba pro lidstvo - umělá inteligence
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
06 / 02 / 2015, 07:30

6.2.2015 / Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates varuje před umělou inteligencí. Mohou nás ohrozit inteligentní stroje?
Zdroj: magazin.aktualne.cz, cnet.com

Umělá inteligence nám může v příštích deseti letech přerůst přes hlavu. To je názor Billa Gatese, který uvedl v rozhovoru pro server Reddit. Doslova uvedl: "Souhlasím s Elonem Muskem a dalšími, že vývoj umělé inteligence by mohl znamenat problém. Nechápu ty, kteří dělají, že žádné ohrožení neexistuje."

Je zřejmé, že technologický vývoj jde kupředu tak rychle, že nejsme schopni na tyto změny vůbec reagovat, jen je přijímáme jako samozřejmost. Koncem ledna šokoval novináře šéf firmy GOOGLE Eric Schmidt na Světovém ekonomickém fóru v Davosu svojí odpovědí na otázku jak vidí budoucnost webu. Řekl totiž: "Odpovím velmi jednoduše, že Internet zmizí". Měl tím na mysli, že internet už bude součástí naší přítomnosti a vlastně si jeho existenci nebudeme ani uvědomovat.

Gates souhlasí s názory světoznámých vědců jako je Stephen Hawking nebo Elon Musk. Ti varovali před touto hrozbou již dříve, ve svém otevřeném dopise a upozorňují v něm na budoucí nebezpečí umělé inteligence a na nutnost ochrany lidstva před touto hrozbou.

"Dosud využívané formy umělé inteligence jsou užitečné. Obávám se ale následků rychlého vývoje, který by mohl stát u zrodu něčeho, co by mohlo mít podobné schopnosti jako lidé, nebo by je mohlo dokonce i předstihnout," řekl loni v rozhovoru pro BBC Stephen Hawking.( zdroj: magazin.aktualne.cz)

Nedávno před umělou inteligencí varoval i americký miliardář a vynálezce Elon Musk, jehož firmy vyrábějí elektromobily a létají do vesmíru.

Stroje nadané schopností se samy zlepšovat by se podle něj mohly rozhodnout, že se obejdou bez lidí: "Mohly by dospět k názoru, že zbavit se nevyžádané pošty znamená zbavit se lidí, jejího zdroje." (zdroj: www.ceskatelevize.cz)

Gates prozradil, že technologové Microsoftu v současnosti pracují na vývoji osobního agenta, který by se měl stát součástí osobní asistentky Cortana (inteligentní osobní asistentka, která je součástí operačního systému Windows Phone 8,1). Ten by si měl zapamatovat všechna osobní data uživatele a v případě potřeby mu tak ulehčit život (zdroj: magazin.aktualne.cz, cnet.com).

Firma Microsoft ve svém areálu v kalifornském Silicon Valley testuje pět bezpečnostních robotů od společnosti Knightscope, které mají uvnitř skeletu  umístěn počítač se systémem umělé inteligence, který všechny získané údaje průběžně vyhodnocuje a vyvozuje logické závěry, na jejichž základě předává konkrétní informaci centrále.

Nastal čas přijmout "zákony robotiky"?

Zákony robotiky jsou pravidla chování robotů, definované Isaacem Asimovem v jeho povídkách a později románech. Principy, které tyto zákony představují, jsou považovány za obecné shrnutí základních požadavků na vývoj a používání robotů a časem se staly dogmatem sci-fi literatury (zdroj: wikipedia). Možná se v blízké budoucnosti bude stále častěji mluvit právě o přijetí podobných zákonů, které zatím známe jen z literatury a filmů.

1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
2) Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
3) Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Přečtěte si rozhovor na téma umělé inteligence s Ondřejem Neffem z dubna 2010 (!)

A nakonec o inteligentních strojích píšeme pravidelně i na našem webu...

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

Roboti závodí o miliony dolarů

Inteligentní drony jako součást armádní výzbroje

Předpověď kriminality je realitou. Software snižuje trestnou činnost až o čtvrtinu

Třetí generace robotů přichází. Bezpečnostní robot AVATAR

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace