Další neozbrojený černoch zastřelen policistou

Další neozbrojený černoch zastřelen policistou
Autor fotografie: youtube|Popisek: Policejní brutalita v USA
05 / 12 / 2014, 17:00

5.12.2014 / Stalo se tak ve stejný den kdy tisíce demonstrantů protestovaly proti policejní brutalitě a nespravedlnosti justičního systému V New Yorku, Washingtonu, Chicagu, Bostonu, Pittsburghu, Baltimoru, Minneapolisu, poté co velká porota newyorského soudu rozhodla neobvinit policistu, který nedovoleným chvatem udusil neozbrojeného černošského muže podezřelého z ilegálního prodeje cigaret.

A jen pár dní poté, kdy se zklidnily protesty ve Fergusonu a dalších amerických městech proti tomu, že velká porota rozhodla nepostavit před soud policistu, který zastřelil neozbrojeného černošského mladíka na Fergusonské ulici.

Policista v arizonském Phoenixu pronásledoval muže, kterého podezříval, že prodává drogy. Dostihl ho u dveří jeho domu a zastřelil ho dvěma ranami přímo před jeho přítelkyní a patnáctiměsíčním dítětem, protože se údajně domníval, že muž vytahuje z kapsy zbraň. Ve skutečnosti nešlo o zbraň, ale o tubu s léky.

Ve stejný den publikovalo americké ministerstvo spravedlnosti zprávu, že policie v Clevelandu, kde před několika dny zastřelil policista dvanáctileté černošské dítě, které si hrálo s airsoftovou pistolí, nadměrně používá síly proti občanům USA a často porušuje jejich občanská práva. Podle zprávy jsou policisté špatně vycvičeni a postupují nedbale, používají chybnou taktiku a dohled nad jejich chováním není odpovídající.

Ministerstvo spravedlnosti včera zahájilo také vyšetřování smrti newyorského muže udušeného nedovoleným chvatem policisty. Lze očekávat, že vznikne podobná zpráva jako v Clevelandu.

A totéž může následovat po vyšetření událostí ve Fergusonu, které ministerstvo spravedlnosti zahájilo poté, co velká porota ve Fergusonu osvobodila policistu, který zastřelil černošského mladíka.

Otázkou je, zda by podobné zprávy nevznikly při vyšetřování praktik amerických policistů v každém větším americkém městě. Smutná statistika uvádí, že každých 28 hodin je v USA zastřelen jeden černoch. Na druhé straně je třeba připomenout, že například vražd se Američané černé pleti dopouštějí čtyřikrát častěji než ostatní obyvatelé USA.

„Lidé musí vědět, že na černých životech a hnědých životech záleží stejně jako na bílých,“ snaží se marně uklidnit situaci starosta New Yorku. Černošští aktivisté naopak mluví o tom, že se vrací situace z šedesátých let minulého století a problém je třeba razantně řešit.

Proti policejní brutalitě každopádně protestuje stále víc občanů USA, černých, hnědých i bílých bez rozdílu, šokovaných brutalitou zásahů amerických policistů. V klipu nazvaném "Zavolejte policisty" ukazuje některé z těchto zásahů Rob Hustle. Video má milion dvě stě šedesát osm tisíc zhlédnutí.

SROVNÁNÍ PRO ILUSTRACI:
Američané zabití Islámským státem - 3
Američané zabití ebolou - 2
Američané zabití policií - 500 každý rok

Psali jsme také:

Další vlna protestů v USA

Bál jsem se o život!

Ferguson hoří!

Násilí dětí a násilí na dětech v USA. Chmurné vyhlídky

Tagy článku