Další odborné sdružení se zajímá o ceny fyzické ostrahy ve veřejných zakázkách

Další odborné sdružení se zajímá o ceny fyzické ostrahy ve veřejných zakázkách
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
14 / 12 / 2015, 14:00

Mimo Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS a Unie soukromých bezpečnostních služeb České republiky se minimální cenou s ohledem na minimální mzdu fyzické ostrahy zaobírá také Security Club.

Security Club je sdružení, které reprezentuje některé z nejsilnějších profesionálních soukromých bezpečnostních agentur. Vznikl z důvodu neuspokojivé situace na trhu, kdy zde působí velké množství subjektů, poskytujících rozdílnou kvalitu služeb. Byla vytvořena jednotná pravidla a standardy pro poskytování fyzické ostrahy majetku a osob a Security Club spolupracuje se zákonodárci na přijetí zákonů upravujících poskytování bezpečnostních služeb.

Tajemník Security Clubu Mgr. Radek Zapletal si tedy vyžádal stanoviska jednotlivých ministerstev k nízkým cenám za bezpečnostní služby. Jaké budou výsledky tohoto průzkumu provedeného u ústředních orgánů státní správy?

Je zajímavé, že v jiném, ale hodně podobném případě, byl postoj politiků poněkud "rozdílný". Když se jednalo o platy řidičů autobusů, kteří hrozili stávkou, tak se za jejich požadavky postavili krajští hejtmané i odboráři.
Zlínský hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) tehdy uvedl, že antimonopolní úřad potvrdil, že požadavek na měsíční minimální mzdu pro řidiče autobusů není podle nynějších zákonů možné při zadávání veřejných zakázek splnit. "Je špatně, když někdo shodí cenu dolů, a pak se hojí na zaměstnancích," uvedl hejtman Mišák.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky výběrová řízení dělaná "na cenu" komplikují vyjednávání o mzdách odborům. Privátní dopravci pak nejsou ochotni platy řidičům zvyšovat. Odboráři proto požadovali, aby přímo v zadání zakázky byla zakotvena nejnižší mzda řidičů v podobě 1,75násobku minimální mzdy. Odpovídá to 100 Kč na hodinu.
Premiér Sobotka v té souvislosti uvedl: "Potřebujeme najít mechanismus, který by nám umožnil soutěžit standardně, transparentně, a současně ponechat prostor pro kolektivní vyjednávání, aby odbory v dopravě mohly se zaměstnavateli vyjednávat i o nárůstu mezd řidičů v příštích letech." (Zdroj: ČTK)

Jak jsme již psali, existuje stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí, kde se říká, že v případě veřejných zakázek na služby fyzické ostrahy bude nabídková cena odpovídající mzdovým a personálním nákladům nižším než 130,10 Kč bez DPH za hodinu považována za mimořádně nízkou nabídkovou cenu ve smyslu ustanovení § 77 zákona 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.

Odborné asociace a sdružení rozčiluje stav, kdy vláda zvyšuje minimální mzdu, ale potom dochází ze strany ministerstev či státních společností snaha nastavit nejnižší cenu jako hlavní parametr výběrových řízení.

Naše redakce tedy opětovně požádala ministerstvo kultury a Letiště Praha o jejich stanovisko k vyjádření MPSV o ceně za služby fyzické ostrahy a jejich stanovisko zveřejníme, jakmile ho redakci dodají.

Tagy článku