Další plán na řešení uprchlické krize: v hlavní roli je opět Turecko, je "bezpečná země"

Další plán na řešení uprchlické krize: v hlavní roli je opět Turecko, je &quote;bezpečná země&quote;
Popisek: Ilustrační foto
28 / 01 / 2016, 16:15

Unijní státy by přijaly 250 tisíc uprchlíků z Turecka výměnou za to, že budou do Turecka deportovat utečence z Řecka. Členské země "tvrdě" odmítají přijímat další uprchlíky.

Nizozemsko, které nyní předsedá EU, údajně připravuje nový unijní plán ke zmírnění přistěhovalecké krize. Podle Haagu by skupina členských zemí EU mohla přijmout až 250 tisíc migrantů z Turecka výměnou za to, že by se do Turecka průběžně vracely statisíce běženců, kteří nyní přicházejí do Řecka. (Zdroj: tyden.cz)

Řecký prezident obvinil Turecko s "obchodování s otroky"

Současné unijní plány nefungují, protože mnoho členských zemí tvrdě odmítá přijímat uprchlíky, uvedl ve čtvrtek v nizozemském tisku šéf místních labouristů Diederik Samsom, klíčový spojenec premiéra Marka Rutteho. Podle něj by skupina států EU mohla přijmout určitý počet běženců z Turecka, pokud by se ostatní mohli posílat zpět. Mohlo by se to uskutečnit rychle, jakmile Turecko získá "plný status bezpečné země" pro migranty.

EU slíbila Turecku dotaci (pozn. redakce: vyhovuje spíše termín "úplatek"?) přes 80 miliard korun na "pomoc syrským uprchlíkům" a za to, že nebude pouštět imigranty dál do Evropy ho přijme EU jako svého plnohodnotného člena, jehož občané budou cestovat bez víz. Na tom se domluvili zástupci Evropské unie a Turecka už 30. listopadu loňského roku. Donald Tusk tehdy oznámil, že EU poskytne Ankaře tři miliardy eur na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků.

Nizozemský list De Volkskrant podle zpravodajského portálu Courrier International upřesnil, že plán počítá s tím, že všichni migranti, kteří vstoupí do Řecka, budou automaticky loděmi vraceni do Turecka. "Právně je to podle Haagu možné, protože Turecko má status bezpečné země. Výměnou by EU každý rok přijímala 150 tisíc až 250 tisíc migrantů, kteří pobývají v Turecku. To by podle nizozemské vlády vedlo k menšímu a zvládnutelnějšímu přílivu přistěhovalců," uvedl web.

Maďarský premiér Viktor Orbán již dříve přednesl návrh, že by Evropská unie podle něj měla posunout své hranice na sever. Vybudovat plot a neprůchodné zábrany na severních hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem.

 

Tagy článku

-->