Další podezření na ebolu v ČR

Další podezření na ebolu v ČR
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
12 / 10 / 2014, 15:30

11.10.2014 / Tentokrát v Karlových Varech. Žena, která pracovala v lázeňském centru Carlsbad Clinic a v srpnu se vrátila z Nigérie, čtyřicet dní po návratu omdlela. Operátorky záchranky situaci vyhodnotily jako potenciální nebezpečí eboly.AKTUALIZOVÁNO

AKTUALIZOVÁNO 12.10.2014 /
Podezření na nákazu ebolou se u ženy převezené v sobotu z Karlových Varů do nemocnice na pražské Bulovce nepotvrdilo. Komplikace souvisely s dlouhodobým onemocněním.

Nepotvrdilo se ani podezření na onemocnění virem eboly u studenta Ghany, kterého včera zadrželi na pražském Hlavním nádraží.

S ohledem na obavy z nekontrolovaného šíření viru lze i v dalších dnech a týdnech očekávat podobné zprávy a jejich následné dementování. 


 

Dosud uváděná inkubační doba eboly, tedy doba, kdy nemoc po nakažení propukne, je dva až dvacet jedna dní.

Současná pacientka je v České republice minimálně 40 dní. Přesto se rozjela masivní záchranná akce. Převoz ženy v biovaku do nemocnice Na Bulovce. Vytyčení padesátimetrového ochranného pásma kolem Carlsbad Clinic, do kterého nikdo nesmí. Izolace všech, kteří byli v tomto lázeňském centru. Sbírání kontaktů na všechny, kteří mohli s ženou přijít do styku.
Před Carlsbad Clinic je postaven dekontaminační stan, zdravotníci, kteří zasahovali v něm budou dekontaminováni, stejně jako budou dekontaminována místa, kde se žena v hotelu zdržovala. A pak se bude čekat šestnáct hodin na výsledky z Berlína, která přinesou konečné rozuzlení.

Nikdo si samozřejmě nevezme na svědomí případné podcenění nebezpečí – dokonce i když je poměrně nepravděpodobné, že by mohlo jít o ebolu. Podobných masivních záchranných akci nás tedy v dohledné době zřejmě budou čekat desítky.

Vyjevení cestující na pražském hlavním nádraží sledovali pár hodin po zásahu v Karlových Varech další zásah. Cestující z Ghany nepočkal na prohlídku na letišti a byl dostižen až v centru Prahy, přikryt plachtou a odvezen. Prý má maximálně rýmu. Doufejme, že i další zásahy v ČR skončí stejným výsledkem jako v případě prvního podezření u studenta v Pardubicích, i druhého podezření u podnikatele v Praze. O cestujícím z Ghany ani nemluvě.

Na druhé straně jednou to může přijít.

Nad občany ČR, kteří ještě v těchto dnech cestují do západní Afriky,zůstává rozum stát. A co ministerstvo zahraničí, které varuje české turisty při každém drobném incidentu třeba v Egyptě? Nemělo by se zásadně vyjádřit k riziku cest českých občanů do západní Afriky? Možná bychom pak nemuseli být svědky manévrů českých zdravotníků, zavírání hotelů, izolování lidí v tak masovém měřítku v jakém nás to zřejmě čeká v nejbližších týdnech.

Psali jsme také:

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

Tagy článku