Další porážka Baracka Obamy. Kongres zamítl jeho veto zákona o žalobách na Saúdskou Arábii

Další porážka Baracka Obamy. Kongres zamítl jeho veto zákona o žalobách na Saúdskou Arábii
Autor: Pixabay
29 / 09 / 2016, 07:00

Americký Kongres většinou hlasů zamítl rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vetovat zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie, jejíž občané se na atentátech podíleli.

(ČTK) - Senátoři veto odmítli poměrem hlasů 97 ku jedné, kongresmani 348 ku 77. Pro přehlasování veta byla v Senátu i Sněmovně reprezentantů potřeba dvoutřetinová většina. 

Američtí zákonodárci uvedl, že jejich prioritou nebyla Saúdská Arábie, ale oběti a jejich rodiny, které požadují spravedlnost i po patnácti letech, co atentátníci zabili v USA téměř 3000 lidí. A patnáct z 19 únosců byli právě Saúdové. Zdroj: cbc.ca

Je to poprvé od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009, co Kongres zvrátil veto hlavy státu. Obama právo veta předtím uplatnil úspěšně dvanáctkrát.

Obama své rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, zákon by prý "mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách" a "nastaví nebezpečný precedens". Nepochybně by také ochladly vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě. současně ale uvedl, že pozůstalí obětí z 9/11 si zaslouží finanční kompenzaci. Podle CNN má být pro ně zřízen fond, ze kterého každá rodina obdrží průměrně dva miliony dolarů.

Muslimům v USA se nelíbí nápis na památníku obětem 9/11

Pád newyorského WTC v roce 2001 byl řízená demolice

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace