Další protiislámský blogger byl rozsekán mačetou v Bangladéši

Další protiislámský blogger byl rozsekán mačetou v Bangladéši
12 / 05 / 2015, 17:00

12.5.2015/ Útoky na bloggery, kteří kritizují islám, se v Bangladéši začínají znepokojivě množit. Již třetí za tento rok byl v úterý rozsekán sekáčky a mačetami přímo na ulici. Osudným se mu staly jeho názory o vědě.

Ananta Bijoy Das (32 let) byl zabit v úterý ráno na cestě z domova do banky, kde pracoval, uvedly policejní zdroje. K incidentu došlo v bangladéšském severovýchodním městě Sylhet. Napadli ho čtyři maskovaní muži a ubili ho sekáčky a mačetami. Po té utekli. V době incidentu bylo na ulici pouze málo svědků a policie pokračuje s výslechy.

Je to jeden za druhým,“ uvedl Imram Sarker, který řídí bloggerskou a aktivistickou síť v Bangladéši. „Je to stále stejný scénář dokola. Je to velice znepokojující,“ dodal.

Vraždy na veřejnosti

Jedná se o minimálně již třetí vraždu autora píšícího kriticky o islámu. V všech případech se útoky staly veřejně na ulici. V březnu byl dvěma muži ubodán Washiqur Rahman (27 let) – agresoři byli ozbrojeni noži a sekáčky na maso. K vraždě došlo hned před jeho domem, když se chystal jet do práce v cestovní kanceláři v hlavním městě Dháka. O měsíc dříve byl podobným způsobem rozsekán americký blogger narozený v Bangladéši - Avijit Roy, když se vracel z knižního veletrhu v Dháka.

Tito tři bloggeři ale nejsou jedinými, kteří zaplatili příliš vysokou cenu za svoje názory. V posledních dvou letech bylo zavražděno nebo zemřelo za podivných okolností hned několik autorů protiislámských článků na internetu.

Boj s vědou

Zavražděný Das byla ateista a přispíval na blog, který vytvořil dnes již také mrtvý Roy – Mukto Mona (Svobodný myslitel). Jsou zde články o vědě a racionalismu a většina z nich vyzdvihuje vědu nad náboženství. Das kritizoval fundamentalismus a útoky na sekulární vědce a myslitele. Navíc byl editorem místního vědeckého časopisu Jukti (Rozum) a napsal několik knih včetně jedné o Charlesovi Darwinovi. „Byl hlasem společenského odporu, byl to aktivista. A nyní byl také umlčen,“ řekl Sarker.

Krátce po smrti oblíbeného bloggera se jeho facebook zaplavil kondolencemi a šokovanými zprávami. Stovky lidí protestovali v ulicích a požadovaly, aby vláda potrestala viníky.  

Zdroj: CNN

Tagy článku